Hoax tj. podvala (ili psina ili glasina) je svaka lažna vijest, urbana legenda, podvala, psina (ili slično) koja se u pravilu širi putem "lanca sreće."
Hoaxi ne mogu uzrokovati oštećenja računalnih programa i operacijskih sustava, ali zabilježeni su brojni slučajevi gdje su hoaxi svojim sadržajem i vještom psihologijom naveli korisnike da sami oštete svoje programe i sustave. Drugi oblik štete koji hoaxi nanose korisnicima je zavaravanje korisnika te narušavanje njihovog ugleda, kao i ugleda određenih organizacija, tvrtki i poznatih osoba.
Internetom kruži veliki broj takvih poruka e-pošte koje se šire isključivo zahvaljujući ljudskom nastojanju. Vrlo često "izvještavaju" o katastrofalnim događajima ili katastrofalnim posljedicama takvih događaja, o pojavi katastrofalnih računalanih virusa, pa čak i o dijeljenju novca, dionica i slično...
Hoax o računalnom virusu pokušava kod primatelja stvoriti strah, nesigurnost i sumnju (eng: fear, uncertainty and doubt, FUD), navodeći ih da povjeruju kako je na njihovu računalu neki virus koji nije moguće otkriti (kako ga nije moguće otkriti ako ga vi možete pronaći u svom računalnom sustavu?). Neke od tih varki u svom su sadržaju izrazito zlonamjerne i navode primatelje da obrišu datoteke iz svoga sustava. Sve takve poruke slobodno možete odmah obrisati.
Isto tako, nećete postati sretniji (ili bogatiji) ako pošaljete poruku na adrese 20 vaših prijatelja, niti ćete na takav način išta uspjeti naučiti o sigurnosti Vašeg računala, već ćete i Vaše prijatelje/poznanike/rodbinu ugroziti takvim porukama.
Za razliku od ostatka svijeta gdje veoma visok postotak stanovništva ima pristup Internetu, u Hrvatskoj hoaxi zadnjih godina nisu imali velik udio u prometu elektroničke pošte. Većina uočenih hoaxa u Hrvatskoj bili su na engleskom jeziku, koji je i neslužbeni univerzalni jezik komunikacije na Internetu.