Zoran Jurić u rubrici Stanovanje od
Ako netko posjeduje jedan komad zemlje, ako je vlasnik te zemlje, koliko onda duboko u zemlju ide njegovo vlasništvo? Ima li vlasništvo sve do središta planete Zemlje?

Neki tako kopaju podrume, a neki garaže do puno minus etaža. Na primjer etaža garaže -10!

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

1 odgovor

+3 glasa
Duh Robot od

Pozdrav!

Prema članku 31. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima vlasnik čestice ne bi trebao polagati pravo ili braniti drugima zahvate na visini ili dubini gdje on nema nikakva opravdanoga interesa. Iznad/ispod te granice se nalazi opće dobro koje imaju pravo koristiti svi pod uvjetima i na način koji propisuje država u granicama svoga suvereniteta .
Nemaju sve države iste zakone, pa tako niti vlasnici čestica nemaju ista prava s obzirom na lokaciju na kojoj se čestice nalaze.

Tako npr.: vlasnik čestice ne smije posaditi drvo ispod dalekovoda ili iznad cjevovoda koji prolaze uz ili preko njegove čestice, jer bi granje i korijenje tog drveta moglo oštetiti žice/cijevi koje služe općem i javnom dobru.

Prilikom polaganja prava na dio iznad/ispod površine čestice treba voditi računa i o drugim zakonskim propisima kao što su Zakon o gradnji, Zakona o prostornom uređenju, Zakona o rudarstvu i dr. koji se odnose na opće i javno dobro, a s kojima čestica može biti u dodiru/vezi.

 

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 1.2k 👀
Zoran Marković 07.11.2020. pitanje u rubrici Stanovanje od Zoran Marković
3 odgovora 1.1k 👀
Marin Barić 14.09.2020. pitanje u rubrici Stanovanje od Marin Barić
1 odgovor 292 👀
Kuzma Topić 15.04.2016. pitanje u rubrici Stanovanje od Kuzma Topić
1 odgovor 29.3k 👀
Ivan Gačić 14.09.2020. pitanje u rubrici Stanovanje od Ivan Gačić
2 odgovora 5.7k 👀
Ivan Gačić 28.08.2020. pitanje u rubrici Stanovanje od Ivan Gačić
1 odgovor 3.4k 👀
1 odgovor 1.3k 👀
1 odgovor 1.9k 👀
Nino Marić 17.08.2022. pitanje u rubrici Pravo od Nino Marić
1 odgovor 5.1k 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

16.0k pitanja

25.8k odgovora

10.3k komentara

1.8k korisnika

...