Jel se isplate klime na akciji? Evo - kratko i jasno - isplate se samo ako znaš šta kupuješ. 
Pazi vamo – često ti dućani stave na akciju modele koji su "stariji lager" ili one najosnovnije, najjeftinije "kineske" serije koje su dobre za par dana lita, ali kad dođe zima i kad triba grijat, troše struje ka da pečeš vola na ražnju.

Evo naše upute za akcije:
- Ne gledaj samo cijenu jer ako je klima drastično jeftinija od ostalih, pitaj se zašto. Provjeri je li to inverter model (to ti je danas pod obavezno, ne kupuj ništa drugo).
- Provjeri dostupnost servisa jer džaba ti popust od 100tinjak € ako ti se klima pokvari u srpnju, a nema dijelova ili majstora koji zna popravit taj brend.
- Montaža je pola zdravlja, a najvažnija stvar u ovoj priči nije akcija u dućanu, nego tko će ti je ugradit. Ako ti majstor loše vakumira instalaciju, klima će ti trajat dvi godine umisto deset, pa ti džaba i popust i sve.
Što gledati ako kupuješ sad (lipanj 2026.)? Sad smo već u sezoni, gužve su velike, a majstori su krcati poslom. Ako tražiš nešto "Best Buy" (omjer uloženo-dobiveno), gledaj ove brendove koji su se pokazali pouzdanima kod nas:
Kategorija |
Brendovi |
Zašto kupiti klimu? |
| Zlatna sredina |
Gree, Hisense, Midea, ... |
Odličan omjer cijene i kvalitete, dijelova ima svugdi, rade pouzdano. |
| Premium klasa |
Mitsubishi, Daikin, Toshiba, ... |
Skupi su, ali to su "tenkovi". Ako misliš grijat s njima zimi i triba ti da radi tiho i efikasno – ne štedi tu. |
| Pouzdanost |
LG, Panasonic, ... |
Jako dobra završna obrada, tihe jedinice, vrlo malo kvarova. |
Moj savjet za tebe je da ne kupuješ "na neviđeno". Prije nego klikneš "kupi" na nekoj akciji, nazovi lokalnog meštra u svom mistu i pitaj ga:
"Šjor, što misliš o tom modelu, oćeš ga znat popravit ako se zblesira?"
Ako ti kaže da bježiš od toga, poslušaj ga.
- Nadalje, provjeri jamstvo i gledaj da je garancija min. 3 godine, a idealno 5! Neki brendovi (poput LG-a sad) daju i 5 godina garancije na određene serije.
- Ne kupuj prejak uređaj samo zato što je na akciji. Za prosječnu sobu/dnevni boravak (do 30-35 kvadrata) dovoljna ti je standardna "trica" (3.5 kW). Prejaka klima će ti palit-gasit i stvarat vlagu, a ne hlađenje.
- I zapamti da je klima dobra onoliko koliko je dobra njena montaža. To sam već gore napiso. Radije plati malo više za kvalitetnu ugradnju nego što ćeš uštedit na akcijskoj cijeni uređaja, pa da ti posli kapa po zidu ili da ti zuji ka traktor.