Ovako... Za odrasle je uobičajeno navođena granica za ovisnost o internetu oko 6 sati dnevno. Za adolescente se pak najčešće u stručnoj literaturi navodi doljnja granica od 2 i pol sata (varira oko pola sata ovisno o uzrastu)!!!
No vrijeme nije jedini čimbenik. Najveću ulogu u razvoju ovisnosti o internetu ima osobnost osobe (odrasle ili adolescenta).
Najčešće se kod razvijanja ovisnosti danas radi o djeci i mladima koji se ne mogu dokazati i steći željeni status među vršnjacima i drugim osobama u stvarnom svijetu, u školi, u kvartu, u društvu, ... Gube kontakt sa stvarnošću u kojoj nisu uspješni i tijekom igranja računalnih igara u svojim glavama (maštaju) lako i brzo od gubitnika mogu postati veliki heroji i pobjednici.
S obzirom na primjerenost igara mogućnostima i refleksima adolescenata, gotovo im na računalu sve polazi za rukom.
Nadalje, ovisnosti o internetskoj interakciji putem društvenih mreža također prvenstveno utječe na djecu i mlade koji su nesigurni u sebe, nemaju jako samopouzdanje te su slabo razvijenih društvenih i emotivnih vještina. Takve mlade osobe zbog svoje anksioznosti i adolescentskog stresa zamjenjuju neposredne interakcijske kontakte i stvarno upoznavanje novih ljudi sa onim internetskim interakcijama koje im pružaju lažan osjećaj sigurnosti i društvene uspješnosti.
Radi li se o igranju igrica ili društvenim mrežama - u oba opisana slučaja gube vrijeme, prilike i mogućnosti za postizanje stvarnog uspjeha i cjelovitog psihološkog i društvenog razvoja.
No, ne zaboravite na kraju - umjereno ili malo korištenje interneta je korisno, informativno, pa i zdravo te svakako pomaže u psihološkom i društvenom razvoju današnjice.