Da li se isplati ili ne, ovisi hrpu faktora, no sve se manje isplati, ali se ipak može uz dovoljno veliko količinu znanja. Nekada je rudarenje bio posao za amatere, danas samo za profesionalce. Također, bitno je znati da će jednog dana u budućnosti rudarenje stati i fiksan broj bitcoin novca će ostati na tržištu ("izrudaren") za upotrebu. Dakle, bitcoin-a nema neograničeno već se zna koliko će ga točno biti.
Za rudarenje je nekad bio dovoljan softver, a danas isključivo hardver s obzirom da zahtjevnost rudarenja od početka postojanja bitcoina do trenutka kada će se "izrudariti" sav bitcoin - raste. Konkretno raste rudarska jedinica zahtjevnosti procesorske snage - eng. difficulty. Difficulty je povezan sa stopom hasha.
Stopa hasha označava broj operacija koje neki hardver može odraditi u 1 sekundi kada pokušava "razbiti" matematički problem. Stopa hasha se mjeri u: megahash, gigahash i terahash po sekundi (MH/s, GH/s, TH/s). Kako je veća stopa hasha (u usporedbi s prosječnom stopom), postoje i veće šanse za rješavanje tansakcijskog bloka.
Trenutno postoje tri vrste bitcoin hardwarea za rudarenje (eng. mining). Svaki taj hardver je skuplji i jači od prethodnog. To su: CPU/GPU, FPGA i ASIC.
-
CPU ili GPU bitcoin rudarenje - najlošija kategorija od ove tri je samo računalo sa svojim CPU procesorom ili GPU grafičkim procesorom. Teoretski, možete koristiti CPU svojeg računala za rudarenje bitcoina, ali u praksi ono je jako sporo i na današnjem tržištu nema smisla.
-
FPGA bitcoin rudarenje - eng. Field Programmable Gate Array - je integrirani strujni krug koji se podešava nakon što je izrađen. To omogućava proizvođačima hardvera za rudarenje da kupe čipove i sami slože opremu za rudarenje.
-
ASIC bitcoin rudarenje - ovo je područje gdje se akcija zapravo odvija i gdje Vi kao budući rudar želite biti i sudjelovati. ASIC dolazi od eng. Application Specific Integrated Circuits, a radi se o specifično dizajniranom kompletnom hardveru koji radi samo jednu stvar -> rudari bitcoinove enormnom brzinom (naspram prethodna dva opisana tipa hardvera) s relativno niskom potrošnjom energije. Budući da čipovi ovog hardvera moraju biti specifično napravljeni za bitcoin rudarenje, mana im je što su izuzetno skupi i vremenski prilično zahtjevni za proizvesti (kasne često na tržište pa i do kupaca) no kupce osvajaju svojom brzinom rudarenja u kratkom vremenu.
U svakom slučaju - želite danas sudjelovati u kategoriji 3.