Međunarodni dan obitelji se prema preporuci Glavne skupštine Ujedinjenih naroda obilježava 15. svibnja širom svijeta već dugi niz godina radi poticanja društva na svim razinama na zaštitu i osnaživanje uloge obitelji.
Od 1996. generalni tajnik Ujedinjenih naroda odabire temu za proslavu Međunarodnog dana obitelji. Tako je zadnjih pet godina bilo posvećeno temama:
- zdravlja i održivog razvoja,
- obrazovanja i dobrobiti obitelji,
- prikazu uloge obitelji i obiteljske politike u unaprjeđenju ciljeva održivog razvoja, obitelji i uloge novih tehnologija, obitelji i urbanizacije.
Trideseta obljetnica Međunarodnog dana obitelji tematski će biti usredotočena na svjetske trendove i izazove – tehnološke promjene, migracije, urbanizaciju, demografske i klimatske promjene te njihov utjecaj na obitelji.
Jasno je da se brojne društvene promjene na globalnoj razini odražavaju i na položaj obitelji, kao i na kontekst u kojem se zbiva suvremeni obiteljski život u Hrvatskoj.
Ipak je istinski koncept obitelji ostao isti – obitelj je i dalje većini na „prvom“ mjestu, jaka je povezanost među članovima obitelji, izražen je osjećaj pripadnosti te međusobna briga i skrb jednih o drugima, kao i osjećaj sigurnosti unutar obitelji.
Osnivanjem Središnjega državnog ureda za demografiju i mlade Vlada Republike Hrvatske pokazuje spremnost na učinkovito rješavanje današnjih nepovoljnih demografskih trendova.
Vlada pokušava donositi kvalitetne mjere radi prevencije i zaustavljanja iseljavanja mladih naraštaja iz RH – obiteljske potpore putem naknada i usluga, zaštita zaposlenih roditelja te održavanje ravnoteže između obiteljskih i radnih odgovornosti.