Stanična imunoterapija, poznata kao CAR-T terapija, djeluje tako da koristi vlastite imunološke stanice pacijenta kako bi se borile protiv raka poput leukemije, limfoma i multiplog mijeloma.
Proces započinje prikupljanjem T-stanica iz krvi pacijenta, koje se zatim u laboratoriju genetski modificiraju kako bi prepoznale i napale stanice raka. Ove modificirane stanice, nazvane CAR-T stanice, vraćaju se u tijelo pacijenta gdje traže i uništavaju maligne stanice.
Trostruka CAR-T terapija se smatra revolucionarnom jer značajno povećava šanse za izlječenje kod pacijenata koji nisu reagirali na druge tretmane. Ona cilja na B-stanične limfome i leukemije te kod gotovo 90% pacijenata postiže pozitivan ishod. Terapija je brža i učinkovitija od tradicionalnih metoda jer liječenje traje svega nekoliko tjedana (u usporedbi sa standardnim terapijama koje traju mjesecima).
Jedna od ključnih prednosti ove terapije je mogućnost lokalne proizvodnje, što smanjuje troškove i ubrzava proces, omogućujući primjenu personaliziranih pripravaka unutar tjedan dana. Ovo bi moglo značajno smanjiti smrtnost i poboljšati dostupnost terapije u Hrvatskoj, pogotovo za pacijente kojima je CAR-T terapija jedina preostala opcija.