Gastritis je naziv za upalu želučane sluznice. Bolest se može najbolje dijagnosticirati gastroskopijom koja može biti učinjena pod sedacijom (anestezijom) ili kolor dopler ultrazvukom abdomena, takvim pregledom pregledavaju se svi unutarnji organi trbušne šupljine u gastroenterološkoj regiji.
Najčešći uzrok gastritisa čak u 80% slučajeva je Helicobacter pylori. Ona se može takodjer prepoznati bez gastroskopije na ureji-izdisajnom testu ili analizom stolice.
Bakterija se liječi trojnom terapijom od strane liječnika gastroenterologa.
Drugi uzroci gastritisa mogu biti : protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Nalgesin,Ketoprofen itd.) koji mogu prouzrokovati dosta žuči u lumenu želudca i stres.
Takodjer ako se uzima predugo IPP 40mgx2 doza koja je namjenjena krarkotrajnoj terapiji (LPR, GERB) postoji mogučnost za gastritisom.
Gastritis je akutni ili kronični. Takva dijagnoza se zaključuje biopsijama pri gastroskopiji.
U principu akutni ako naglo dođe i prode. Kroničnim se smatra onaj kojem liječenje duže traje.
Simptomi ovise od osobe do osobe. Ako pacijent nema bakteriju, može imati samo osjećaj pečenja u želudcu.
Ostali simptomi su: mučnina i povračanje, bolovi u gornjem dijelu trbuha, crna stolica i krv u stolici, osjećaj sitosti nakon što se pojede mala količina hrane ili na prazan želudac, gubitak apetita. Kod nekih pacijenata je naglašena žgaravica dok kod onih drugih to nije slučaj.
Gastritis se danas uspješno liječi. Trajanje bolesti je najmanje 2 mjeseca, ona uvelike ovisi o pojedincu. Kod akutnog ili kroničnog gastritisa najvažnija je discipilna i odgovornost oko prehrane i uzimanja terapije. Iz prehrane se moraju izbaciti svi slatkiši osobito čokolada, rajčica, ljuti začini, citrusno voće i masna jela (masne juhe i crvena mesa), hrana koja se dugo probavlja (grah), vrhnja za kuhanje. Može se jesti bijela piletina, bijela puretina, bijela riba (oslić), lagane juhe, probiotici (LGG) i svo povrće. Preporučuje se jesti 5-6 manjih obroka dnevno da se omoguči sluznici želudca da se kvalitetno oporavi. Dakle, želudac se nesmije prenatrpati i izuzeto važno ukloniti prehranu koja iritira oštećene zidove želudca.
Lijekovi su IPP (inhibitori protonske pumpe- npr. Controloc) ili H2 blokatori želučane kiseline (Famotidin). Iberogast -oralne kapi za liječenje simptoma probavnih smetnji, poput bolova u trbuhu, osjećaja punoće, nadutosti,probavnih grčeva, mučnine, žgaravice.