Ne bih rekla da rage bait teme mogu biti one koje samo kratkoročno izazivaju bijes, niti da su to uobičajene nepravednosti političara i drugih aktera - možda bi takve teme trebale postati rage bait u rukama nekog aktivista, no tu je onda i pitanje moralnosti te učenosti te osobe da odgovorno barata "zapaljivošću" teme.
Rage baitovi su upravo takvi. Tiču se prije svega ideologije i stavova koji sve nas, htjeli ili ne htjeli, negdje u nekom pogledu duboko diraju. Hoćemo li se zapaliti za to i krenuti pisati komentare i, što je još važnije, prepirati se s drugima oko te teme, je samo pitanje naše osobnosti i procijene koliko naše energije ta tema zaslužuje.
Aktualni primjer teme koja je podijelila hrvatsko društvo je pobjeda Marka Bošnjaka na Dori. Čini se kao da svi koji imalo prate Euroviziju, kao i Bošnjakovi fanovi imaju svoje mišljenje o njegovom nastupu i pjesmi. A mišljenje imaju i pripadnici nekih skupina kao što su LGBT i pripadnici Crkve koji nužno inače nisu toliko upoznati s tim mladim pjevačem.
Na Facebooku koji je jako plodno tlo za rage bait članci koji pišu o njemu su trenutno popraćeni stotinama komentara. Tome je također pomoglo to što je drugi favorit bio Ognjen koji je navodno "pro-life ljubitelj klečavačke ideologije", a sam autor linkanog članka pisao je i o nepotizmu i kršenju pravila na tom natjecanju.
I na kraju, mislim da možda stvarateljima rage bait sadržaja nije uvijek u cilju skupljanje reakcija na društvenim mrežama ili čak na Znatku. Nekada su i oni u negativnom šoku te njihova iskrena reakcija izazove ljude na raspravu. Mislim da je jedna od takvih rasprava bila o sudjelovanju "frajera koji boksa sa ženama na Olimpijadi".
Tema je u šest mjeseci došla do gotovo 500 pregleda, a premda je odgovora "samo" 5, brojni članovi su davali +1, -1 na temelju vlastitog mišljenja ili su suprotstavljene stavove samo zaobišli. Možda minuse nisu dijelili svi, ali su to dakako radile obje suprotstavljene strane.