Kada nas djeca izbace iz takta, ključno je pronaći način da sami sebe smirimo kako bismo mogli reagirati na smiren i konstruktivan način. Situacije u kojima nas djeca izazivaju, bilo svojim ponašanjem ili emocijama, često nas iscrpe fizički i emocionalno. Zato je važno osvijestiti kako se u tim trenucima osjećamo i pružiti sebi trenutak odmora (čak i usred životnog kaosa).
Primjerice, u trenutku kada ste pod velikim stresom, možete stati na trenutak i osvijestiti što vaše tijelo osjeća. Zapitajte se: "Kako mi je sada u tijelu? Je li mi napet vrat? Osjećam li težinu u glavi, rukama, nogama?" Samo prepoznavanje tog stanja već može pomoći da se emocionalno uskladite sami sa sobom.
Kada priznate vlastiti umor ili frustraciju, bez borbe protiv tih osjećaja, otvarate prostor da se smirite i da lakše upravljate situacijom.
Dodatan korak može biti nekoliko svjesnih, dubokih udisaja. Čak i ako nemate vremena za to, sama činjenica da ste osvijestili vlastitu napetost može promijeniti vaš doživljaj i omogućiti vam da reagirate drugačije. Umjesto da ulazite u borbu ili konflikt, možete pronaći alternativne načine odgoja i komunikacije, koji će pomoći vašem djetetu da se smiri i bolje izrazi svoje emocije.
Svaki put kada vas djeca izazovu, iskoristite te trenutke kao priliku za vlastiti rast i prilagodbu. Smirivanje vlastitog živčanog sustava ključno je za koregulaciju emocija vašeg djeteta. Tako stvarate prostor za mirniju i skladniju interakciju.