Naravno da je moguće. Inače to radite na poslužitelju koji je udaljen, a u ovom slučaju će vaše osobno računalo postati poslužitelj (localhost) koji će na sebe moći prihvatiti normalnu Wordpress instalaciju.
Ipak, za to na računalu odnosno poslužitelju moraju biti instalirane određene tehnologije koje Wordpress koristi kao što su: MySQL baza podataka, podrška za PHP, web server tehnologije, mail server tehnologije itd. Npr. potreban vam je instalirani web server, a jedan od najpopularnijih je Apache.
No to bi bilo zamorno sve instalirati posebno stoga postoje softverski paketi koji vam sve to instaliraju odjednom i naprave sva podešavanja na poslužitelju za početak rada. Dva najpopularnija su:
-
XAMPP (Apache, MySQL, PHP, Perl)
-
LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl)
LAMP je samo za Linux operativni sustav (odnosno za Linux distribucije kao što su Ubuntu) dok je XAMPP cross-platform (za više od jednog operativnog sustava). Nakon instalacije jednog od ovih paketa, upisivanjem "localhost" u vaš Internet preglednik ćete dobiti sučelje jednog od paketa što znači da se uspješno instalirao.
Kako sad tu podignuti Wordpress? Pa isto kao da i radite na udaljenom serveru. U ovom slučaju npr. u XAMPP - odete u "htdocs" mapu unutar XAMP mape te unutar ubacite "Wordpress" mapu koju ste preuzeli s Wordpress web stranice.Ovisno o putanji koju ste napravili, sada je potrebno samo otići u web preglednik i upisati nešto kao: "localhost/wordpress/wp-admin/install" da bi stvar radila.
Isto tako naglašavam da će vas Wordpress zamoliti da napravite bazu podataka za njega i to je napravljeno automatski. Ukoliko se ne može spojiti (Wordpress) na bazu koja je stvorena u wp-config.php datoteci koja je u Wordpress mapi trebate napisati informacije o vašoj bazi podataka (kao npr. */ define('DB_NAME', 'ime moje baze podataka').