Smatra se da u svijetu postoji oko 50 000 vrsta gljiva od kojih je jestivo približno 200. Iako postoje mnoge vrlo otrovne vrste gljiva prepoznatljiva izgleda, poput muhare, zelene i bijele pupavke, panterove muhare, ljudi su od davnina koristili gljive u prehrani, a stari Rimljani su svojedobno od njih već pripremali razna, zanimljiva jela. Osim što su bogate proteinima(ponajviše šampinjonii vrganji) i uz to zadržavaju nutritivne vrijednosti povrća, manje je popznata činjenica da gljive imaju i ljekovita svojstva. One su jedine namirnice neživotinjskog podrijetla koje sadrže vitamin D, što ih čini odličnom namirnicom u vegetarijanskoj prehrani (i to potvrđujem iz osobnog iskustva ). Kroz razna znanstvena istraživanja dokazano je da gljive sadrže antibiotike i imunostimulanse što ih čini moćnim borcima protiv virusa, a također i protiv određenih vrsta tumora. Uz to, konzumacijom gljiva možemo potaknuti bolji protok krvi u organizmu, poboljšati probavu, sniziti kolesterol,regulirati tlak pa čak i smiriti živčani sustav.
Neke studije pokazale su i da lentinan, tvar izolirana iz shiitake gljiva može pomoći u borbi protiv HIV-a jer spriječava prijanjanje virusa na zdravu stanicu.
Neke od jestivih gljiva koje možemo naći na području Hrvatske:
- smrčak
- tartufi
- lisičica
- vrganj
- šampinjon
- griva (zečja capica,žuta capica)
- bukovača
Napomena: S obzirom da pojedine otrovne gljive izgledom mogu podsjećati na one jestive, ne idite u berbu gljiva ako niste iskusni. Možete povesti stručnjaka za raspoznavanje gljiva i priključiti se organizaciji koja provodi takve vrste izleta. Skupljene gljive također možete odnjeti na znanstveni institut radi provjere.