Proces etažiranja je tehničko-upravno-pravni postupak kojim se uspostavlja etažno vlasništvo u Republici Hrvatskoj. Taj proces etažiranja obavljaju ovlašteni stručnjaci kao što su arhitekti, sudski vještaci ili drugi koji će na traženje od strane suvlasnika zgrade napraviti - elaborat o etažiranju. Pravni temelj za proces etažiranja zgrada možete pronaći u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Etažiranje je nužno po zakonu da napravi ama baš svaka zgrada koja ima 2 ili više etažnih jedinica pa sve do svakog nebodera. Naravno u praksi se to sporo sprovodi te još danas u Hrvatskoj ima jako puno neetažiranih zgrada. Iako se taj broj s vremenom smanjuje, ukupni broj neetažiranih zgrada nije mali već je još uvijek jako velik!
Postoje tri bitna troška kod procesa etažiranja zgrada...
- Cijena etažiranja ovisi o veličini nekretnine te se kreće od 1 do 2 eura/m2. Proces etažiranje dvorišne zgrade od četiri kata (s prizemljem) ukupne površine veličine 1.000 m2, uz srednju cijenu od 10 kn/m2 stoji ukupno 10.000 kn + PDV.
- Osim toga, potrebno će biti za tu zgradu još platiti povezivanje sa zemljišnim knjigama. Cijena povezivanja za zemljišnim knjigama se kreće od 0.5 do 1 euro/m2. To znači da za primjer uzetu zgradu i srednju cijenu od oko 5 kn/m2 trebati će platiti npr. 5.000 kn + PDV.
- Na kraju možete imati i moguće dodatne troškove koje bi (ako je potrebno) bili sljedeći:
- geodetski upis objekta
- parcelacija
- vještačenje
- legalizacija
- izrada drugih dokumenata
Proces etažiranja se može financirati iz pričuve zgrade (ako pričuva postoji i ako ima dovoljno sredstava za plaćanje cijene etažiranja). A ako nema tih mogućnosti, može se dogovoriti primjenom dodatnih sredstava jednokratno plaćanje ukupne cijene etažiranja ili se etažiranje plaća na rate.