Vlaga u domu može biti uzročnik nekim zdravstvenim problemima poput alergija, te ukoliko se ne sankcionira može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih poteškoća.
Kako prepoznati prisutnost vlage u stanu?
Prvi pokazatelj se očituje kao zamagljivanje prozora. Najčešći „krivci“ pojave i zadržavanja vlage u domu su nezadovoljavajuće izgrađeni krovovi, nedostatak presušivanja nakon gradnje, napukline ili rupe u zidovima, te puknuće tunela cijevi s vodom. Ako su ovi činitelji eliminirani, uzročnik može biti neispravno i neadekvatno grijanje i ventilacije. Također, u zgradama starije izgradnje može doći do nedovoljnog grijanja zidova uslijed loše izolacije.
Ukoliko su pak eliminirani svi navedeni uzročnici, problem se krije u banalnim stvarima poput kuhanja bez ventilacije, tuširanja ili sušenja odjeće u zatvorenom ambijentu. Vlagu uzrokuju i ljubimci, te određene biljne vrste koje se uzgajaju u domu. Mjesto gdje se vlaga najčešće „nastani“ su uglovi prostorija tj. hladniji i mračniji doma.
Osim zdravstvenih problema, vlaga uzrokuje i fizička oštećenja kuće ili stana u obliku ljuštenja tapeta ili boje zidova, specifičan neugodni miris koji ostaje na odjeći koja je uništena od vlage, a učestali produkt vlage je i plijesan.
Dva su načina eliminiranja vlage koja se samostalno mogu provesti:
- Prozračivanje objekta u redovitim intervalima.
- Ispravno grijanje prostora.
Dodatni načini eliminiranja vlage su i:
- Prozračivanje i tokom hladnijih doba.
- Držanje hladnijih prostora zatvorenim kako ne bi došlo do kondenzacije vlage iz toplijih prostora.
- Grijač i pokućstvo držati odvojenim od zidova.
- Kupnja uređaja za odvlaživanje.
- Produkti za čišćenje i eliminiranje plijesni.