Teorija o tome zašto kitimo bor još je uvijek nerazjašnjena, ali postoji nekoliko objašnjenja.
Prvo objašnjenje predstavlja bor kao poveznicu između Boga i čovjeka. Kiteći bor, Bogu odajemo počast. To je zapravo poganska tradicija ukrašavanja i štovanja zimzelenoga drveća u vrijeme zimskoga solsticija. Osim toga, to drvo predstavlja prolaznost čovjekovoga života.
Nadalje, vjeruje se kako su s tradicijom kićenja bora započeli luterani u Njemačkoj u 16. stoljeću. U početku se drvce kitilo plodovima i papirom, a s pojavom konzumerizma i bogato okićenoga bora pojavila se zainteresiranost i nekršćanskih zemalja za kićenje bora.
Jedna od teorija/legendi uključuje engleskoga propovjednika koji je u 7. stoljeću došao u Njemačku naviještati Evanđelje. Kako bi objasnio Sveto Trojstvo, koristio se jelom sjeverne bijele sorte trokutastoga oblika. Obraćeni pogani su tada štovali to stablo, a do tada su vjerovali da je to vrsta hrasta.
Postoji i priča koja govori da je Martin Luther početkom 16. stoljeća ukrasio božićno drvce svjećicama. To je bilo slično tome kako su u srednjem vijeku, prilikom prikazivanja predstave o raju za vrijeme Božića u crkvama, vješali na stabla jabuke kao simbol spoznaje dobra i zla.
Postoji i teorija rimskoga podrijetla u koju mnogi ljudi vjeruju, a koja govori da su Rimljani u svemu pretjerivali kao i njihovi pisci pa su tako kitili sva drvca koja su našli za vrijeme slavljenja rođenja boga Sunca. Tu se onda smatra da su tako i katolici počeli na isti način svetkovati Kristovo rođenje.
Ovaj običaj se u Hrvatskoj pojavio sredinom 19. stoljeća i preuzet je iz Njemačke. Hrvati su i ranije ukrašavali svoje domove, zelenilom, cvijećem i hranom na Badnjak. Kasnije su se prvo ukrašavala bjelogorična stabla, a potom zimzelena. Ukrasi su se sastojali od ukrasa od papira i raznih slastica poput pozlaćenih oraha i lješnjaka. Na drvce su se stavljale i svijeće kao simbol nade i božanstva.
Ispod bora su se redovito stavljale drvene jaslice. Najstarije hrvatske jaslice nalaze se na otoku Košljunu , kraj Krka, a potječu čak iz 17. stoljeća.
Izvori:
https://www.tportal.hr/lifestyle/clanak/znate-li-zasto-uopce-kitimo-bor-za-bozic
https://www.vecernji.hr/vijesti/tajna-otocica-kosljuna-najstarije-jaslice-u-hrvatskoj-stoljecima-cuvaju-franjevci-1549939