AI2FUTURE konferencija o optimizmu i brigama vezanima uz umjetnu inteligenciju
AI2FUTURE - Publika
8. AI2Future konferencija, koja se održava 19. i 20. listopada 2023. je okupila više od 400 sudionika, uključujući developere, entuzijaste za umjetnu inteligenciju te predstavnike tvrtki i startupova usmjerenih na korištenje umjetne inteligencije.
Ova konferencija jedina je u domaćem okruženju posvećena isključivo umjetnoj inteligenciji, a organizirana je od strane udruge CroAI.
Prvog dana programa, sudionici su imali priliku sudjelovati u 12 predavanja, 2 panel diskusije i 2 radionice. Također, održano je natjecanje CroAI TOP startup pitch, na kojem se predstavilo pet odabranih najboljih startupova iz Hrvatske i regije. Pobjednik je Rearm, drugoplasirani Auto job, a treće mjesto osvojio je Calirad.
AI2FUTURE - Jesper Soderberg
Jesper Soderberg, Senior Digital Play Manager u LEGO sustavu, istaknuo je primjere kako LEGO koristi tehnologiju za stvaranje još uzbudljivijeg igračkog iskustva. Naveo je primjere kao što su LEGO Vidiyo, koji koristi umjetnu inteligenciju kako bi omogućio djeci stvaranje glazbenih videa, te Hidden Side, koji koristi umjetnu inteligenciju za kombinaciju fizičke i digitalne igre.
Martina Silov, predsjednica CroAI udruge, predstavila je aktivnosti i postignuća CroAI udruge tijekom proteklih četiri godine. Udruga trenutačno broji više od 400 članova, uključujući startupe, male, srednje i velike tvrtke, neprofitne organizacije te sveučilišta. Udruga se neprestano trudi izgraditi zajednicu te educirati javnost o poslovnim prilikama i razvoju koje omogućava umjetna inteligencija.
AI2FUTURE - panel Uloga (ne)predvidive umjetne inteligencije
Tijekom panela pod nazivom "Uloga (ne)predvidive umjetne inteligencije," veleposlanici Francuske - Fabien Freschi, Španjolske - Juan Gonzalez-Barba Pera, Indije - Raj Kumar Srivastava i zamjenica šefa misije Ujedinjenog Kraljevstva Helen Walker-Fleming, raspravljali su o utjecaju umjetne inteligencije na poslovanje te kako države i organizacije mogu iskoristiti snagu ove transformativne tehnologije za poticanje inovacija i rasta.
Ružica Pekić iz Frankfurtske škole za financije i menadžment predstavila je primjere kako njemačka obrazovna institucija koristi umjetnu inteligenciju za stvaranje pametnog kampusa.
Milan Petković iz tvrtke Philips govorio je o tome kako Philips koristi umjetnu inteligenciju kako bi medicinskom osoblju olakšao i ubrzao analizu velikih količina podataka o pacijentima te tako poboljšao dijagnostiku i liječenje.
Na panelu pod nazivom "Prilagođavanje eri umjetne inteligencije: evolucija obrazovanja," Jörgen Ahlberg (Linköping University), Blaženka Divjak (FOI), Hrvoje Balen (Algebra) i Karolina Kristić (Frankfurt School of Finance and Management) sudionici su raspravljali o promjenama u obrazovanju u doba umjetne inteligencije. Istaknuli su važnost identificiranja svrhovite primjene umjetne inteligencije u obrazovanju, kao što je pomoć u bržem i učinkovitijem učenju.
Službeni jezik konferencije je engleski, a više informacija o programu možete pronaći putem linka.
Foto: Lahorka Cvitković / PR agencija Drukčije