Mladen Tomić u rubrici Poslovanje od

Kome se izmakla dobit stavlja na teret - vlasniku (a) tvrtke koji je postavio direktora ili direktoru (b) koji je i prouzročio izmaklu dobit?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+14 glasa
Fatima Kapić od
odabran od Mladen Tomić
 
Najbolji odgovor

Izmakla dobit se prema Zakonu o obligacionim odnosima stavlja na teret onome ko je štetu prouzročio zbog koje je došlo do izmakle dobiti.

Ne samo da vlasnik nije odgovoran za dobit jer je on nije prouzročio (realno nije ni mogao znati da će direktor prouzročiti štetu) već je vlasnik tu i oštećena strana jer samim tim je to umanjilo imovinu ili spriječilo povećanje imovine tog vlasnika

​​​​​

Marko Delivuk od
Ovo sam objašnjavao svojima nekoliko puta. Sve dok nisam doveo odvjetnika u tvrtku. Hvala. Kod nas se taj zakon zove ZOO iliti Zakon o obveznim odnosima.‌
Fatima Kapić od
uređen od Fatima Kapić
Hvala na komentaru da se neko ne bi zbunio inače negdje se zove i zakon o obligacionim odnosima (obligation-obaveza)‌
+11 glasa
Goran Gonar od
Baš kao što je već odgovoreno, vlasnik je tu oštećena strana kompanije koja upravo može pokrenuti proces utvrđivanja odgovornosti direktora za izmaklu dobit. A ne obrnuto.

Na vlasniku je da utvrdi kolika je izmakla dobit, te dokazivanje da ista postoji. Držim da to dokazivanje nije jednostavno odnosno prilično je komplicirano za pojedina tržišta. Možda nekad je i nemoguće dokazati. Sve ovisi.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 117 👀
1 odgovor 189 👀
1 odgovor 1.1k 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.2k komentara

1.7k korisnika

...