Prijateljstvo između roditelja i djeteta zasigurno je jedna posebna stvar, ali isto tako možemo reći i da se razlikuje od "klasičnog", konvencionalnog prijateljstva zasnovanog između dvije osobe. Dijete ne bira svog roditelja. Može se naći u situaciji u kojoj su mu roditelji najveća podrška ili u situaciji u kojoj, zbog njihove neodgovornosti, lošeg ili nasilnog ponašanja dijete pati te time, očekivano, razvija negativan odnos s roditeljima.
Psiholozi se oko ovog pitanja razilaze u mišljenjima, iako ih je većina stava da prijateljstvo između roditelja i djeteta ne bi smjelo postojati jer se postojanjem istog umanjuje težina roditeljskog/skrbničkog odnosa. To znači da će dijete manje doživljavati roditeljeve zabrane i zahtjeve, ako mu se roditelj predstavlja u poziciji prijatelja- u prijateljstvu postoji ravnopravnost, a u roditeljstvu autoritet.
Iako se smatra da ograničavanjem onoga što roditelj djetetu dozvoljava, on pokazuje svoju brigu, a time i ljubav, djeca često na to neće tako gledati jer naprosto ne razumiju.
Prvenstveno je potrebno razviti dobar osjećaj za roditeljstvo, pokazati i objasniti djetetu da bi shvatilo, a ne mu zapovijedati jer, na kraju dana, dijete od roditelja uči kako se s njime postupa te će iste načine i samo primjenjivati kasnije u životu. Nakon razvijanja zdravog odnosa sa djetetom, ali onoga u kojem je očitovano poštivanje, može se razviti nešto što bismo prije mogli nazvati "prijateljskim odnosom", nego prijateljstvom. To bi uključivalo uzajamno poštivanje, dijeljenje emocija, a ponajprije neizmjernu ljubav. A kanije, tko zna, "pravo prijateljstvo možda nastane u zrelim godinama.