2.1k pregleda
Zoran Jurić u rubrici Web Dizajn od Zoran Jurić (8.6k bodova)
Zanima me otvaranje firme kod nas sa mogučnošću rada vani, vezano za freelancing web dizajna. Htio bih da mi netko drugi otvori tu firmu i da neke savjete vezano za to što ja pokušavam. Ja bi se usmjerio da radim samo svoj posao tj. web-dizajn. Evo što me muči:
  1. Koji tip da se otvori (j.d.o.o, d.o.o., obrt, kućna radinost)?
  2. Kako da dođem do ljudi koji se bave otvaranjem firmi (pravnici, javni bilježnici)?
  3. Tražio sam po webu ali ne mogu naći one koji su baš za to.
  4. Da li mi u tom slučaju treba viza i radna dozvola (ako bih radio ovdje za van kao freelancer sa vlastitom firmom)?
  5. Da li je moguće u dva tjedna postavit firmu?
Unaprijed zahvaljujem svima ovim odgovorima.

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

1 odgovor

+9 glasa
Ivan Bilić od Ivan Bilić (15.9k bodova)
odabran od Zoran Jurić
 
Najbolji odgovor

Odgovora ima više, nisu jednostavni i ovisi o tvojim planovima i željama, kako će se firma kasnije razvijati, želiš li zaštititi svoju vrijedniju privatnu imovinu (ako je imaš), itd. No, ono što u praksi najčešće bude je sljedeće (ali niti u kojem slučaju isključivo dobro za tebe niti preuzimam neku odgovornost kod ovog odgovora ako što krivo napraviš).

OTVARANJE OBRTA

  1. Najčešće iz svog iskustva znam da web dizajneri otvaraju obrte. Knjigovodstvo je jednostavno, dolazak do keša isto tako. Kod doo/jdoo - to nije!
  2. Javi se svojoj Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK) za otvaranje obrta. Evo ti prvih kontakata za obrt.
  3. HOK će ti sve objasniti za početak. S obzirom koliko se obrta u zadnje vrijeme zatvara ili se zatvorilo, jedva čekaju nove - koji će ih otvarati. U velikom im je interesu da ti sve odgovore i pomognu.
  4. Viza ti ne treba osim ako putuješ u stranu državu s kojom RH ima ugovoren vizni režim. Takvih zemlji će ulaskom u EU biti sve manje. Radna dozvola... Imaš li radnu knjižicu? Ako da, zaposliti ćeš se u svom obrtu.
  5. Obrt se otvara dosta brzo. Od dva do četiri tjedna.

Za otvaranje jdoo (kao 10 kuna iako nije samo 10 kn) imaš odgovor na znatku ovdje. Ali opet, iz iskustva - fokusiraj se na otvaranje obrta.

Mia Marijanović od Mia Marijanović (9.4k bodova)
Ovo baš zanima jednog mog kolegu, budem mu proslijedila ovo i probati ću i njega vrbovati da postane aktivan na Znatku. Hvala @Ivanhoe.

Slična pitanja

1 odgovor
Biljana Tandara 23.04.2014. pitanje u rubrici Web Poslovanje od Biljana Tandara (3.8k bodova)
1 odgovor
1 odgovor
Biljana Tandara 13.03.2015. pitanje u rubrici Poslovanje od Biljana Tandara (3.8k bodova)
1 odgovor
Znatko 08.10.2014. pitanje u rubrici Web Poslovanje od Znatko (6.5k bodova)
1 odgovor
1 odgovor
Mario Daka 22.03.2014. pitanje u rubrici Web Poslovanje od Mario Daka (19.3k bodova)
Znatko medijski pokriva
Superprodavač 2023
Kako prodavati kupcima budućnosti?

Zagreb, 19. i 20.10.2023.
ULAZNICE

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

11.0k pitanja

17.3k odgovora

4.5k komentara

1.4k korisnika

...