Simbol srca je univerzalan, zapravo lako prepoznatljiv i shvatljiv diljem svijeta. Značenje ovo simbola nadilazi sve jezične i kulturne barijere.
Iako srce simbolizira ljubav u svim kulturama, izgled simbola nema nikakve veze s ljudskim organom. Oblikom se ova dva srca u potpunosti razlikuju.
Najstariji dokaz o obliku simbola srca datiraju iz antičkih vremena. Arheolozi su simbol srca pronašli na starim grčkim i rimskim lončanicama. Pretpostavka je da je taj simbol tada predstavljao jednostavniju verziju smokvinog lista, dakle nije bio povezan ni s ljubavlju ni s ljudskim organom. Na drugim nalazištima iz ovog vremena srce je, također, simboliziralo neku vrstu lista. Radi se o listovima vinove loze i lovorike.
Povjesničari nisu uspjeli točno utvrditi kada se simbol srca počeo povezivati s ljudskim organom. Misli se da je do to poveznice došlo zbog nepoznavanja ljudske anatomije.
Najraniji opisi ljudskog srca potječu iz antičkih rimskih vremena i povezuju se s liječnikom Galenom iz Pergama. On je u svojim svescima ljudsko srce prikazao sličnim češeru ili listu, baš kao prikaz lovorike iz stare Grčke. Ti Galenovi zapisi koristili su se više od 1000 godina s obzirom na to da je u periodu između antike i srednjeg vijeka zbog djelovanja katoličke crkve (koja je zabranila autopsije) razvoj medicinskog znanja stagnirao.
U 13. stoljeću simbol srca pojavljuje se u umjetnosti predstavljajući ljudsko srce i prenoseći simboliku ljubavi.
U 16. stoljeću u Francuskoj se pojavljuju karte koje i danas koristimo u pokeru. Budući da su karte toliko popularne, srce na njima uvodi simbol srca u naše kulture.