Neke osobe su po karakteru sistematične, dobro organizirane i samo tako mogu funkcionirati. Ali uz malo truda, dobra organizacija vremena se može naučiti.
Prvo treba razmisliti i popisati sve obaveze koje treba odraditi tokom nekog perioda i kraj svake navesti koliko je vremena potrebno. Plan koji radimo može biti formiran za tjedan, ili čak duži vremenski period, npr. mjesec. Tu svakako uz poslovne moramo navesti i društvene i obiteljske obaveze, kao i aktivnosti kojima se bavimo u slobodno vrijeme - npr. bavljenje sportom, gledanje filmova, šetnja, opuštanje.
Ako nam je raspored pretrpan, potrebno ga je reorganizirati, možda i izbaciti nešto što nam nije važno. Jako je bitno ostaviti dovoljno vremena za spavanje i obroke.
Potrebno je držati se plana, ali prema potrebi biti i fleksibilan, ako baš nešto nije ispalo tako kako smo planirali. Kroz neko vrijeme će se vidjeti gdje se gubi najviše vremena, i da li se mogu napraviti poboljšanja.
Naravno, ne treba biti rob planovima, ali ako se bavimo nekim projektom, pripremanju ispita ili bilo kojim aktivnostima koji zahtijevaju predanost i kontinuirani rad, bez dobrog plana teško je postići napredak.
To posebno dolazi do izražaja kod vrhunskih sportaša koji su primjer dobre organiziranosti jer bez toga teško da bi mogli postići takve rezultate.
Planovi se mogu pisati u rokovnik, ali u današnje vrijeme kad svi imamo pametne telefone, za osobe koje imaju jako puno obaveza korisno je instalirati aplikaciju u koju ćemo bilježiti dnevne obaveze.
Neke od popularnih aplikacija