Službeno prema Zakonu o HGK starom 30 godina i Statutu komore, Hrvatska Gospodarska Komora je definirana kao samostalna, ekspertna, gospodarska organizacija, koja služi promoviranju, zastupanju i povezivanju zajedničkih težnji domaćih tvrtki, kompanija i korporacija ispred državnih institucija (i drugih) u zemlji i inozemstvu.
Drugim riječima:
Hrvatska gospodarska komora (HGK) je u interesu razvoja gospodarstva već preko 160 godina svog postojanja spona između zajedničkog interesa:
- poslovnih subjekata (j.d.o.o., d.o.o., k.d., d.d., ...; ali NE i obrti i slobodna zanimanja!) i
- države.
U praksi, dosta je problema oko HGK jer svi pokušaji starog Zakona o HGK koji ju uređuje su propali. Dotle je HGK nizala mnoge katastrofalne afere (predsjednik HGK - Nadan Vidošević i afera Remorker, te nanovo izabrani predsjednik Luka Burilović i afera oko njegovog školovanja u BiH, primanjima, automobilima - Jutarnji list, 24sata). Udruživali su se njeni, po sili zakona obvezni članovi, kako bi ju unaprijedili i modernizirali (npr. UGP), ali bez uspjeha. Niti jedna akcija za unaprjeđenje HGK nije urodila plodom. HGK je ostala čvrsta organizacija zasnovana na starim gospodarskim principima - zasnovanih na ostacima srednjovjekovnih cehovskih udruženja (tzv. javnopravni kontinentalni model komorskog udruživanja).
HGK se bavi javnim ovlasima koje joj je dodjelila država, a to su:
- izdaje potvrde o podrijetlu robe
- izdaje ATA karnete
- izdaje Potvrdu o upisu u Upisnik HGK o izdavanju i distribuciji tiska
- vodi javne komisionare
- vodi Registar posrednika o prometu nekretnina
- vodi Imenik agenata posredovanja u prometu nekretnina
- organizira i provodi stručne ispite za agente posredovanja u prometu nekretnina
- zadužena je za raspodjelu dozvola za međunarodni prijevoz tereta cestom
- usklađuje vozne redove linijskog prijevoza putnika u cestovnom prometu
- provodi stručnu osposobljenost za obavljanje djelatnosti javnog cestovnog prijevoza (ispit)
- izdaje EU potvrde.
Trenutna većina malih gospodarskih subjekata HGK članarinu plaća 42 kune, no srednji 1.083 kune te veliki plaćaju 3.973 kuna.
Najjezgrovitiju kritiku koja je medijski odjeknula najviše o radu HGK dao je predsjednik RH, Zoran Milanović:
„HGK je politička jazbina, puno veća nego HGK. To nije esencijalna institucija, bila je korisna, postala je beskorisna, tu su politički obračuni na svakoj razini. I ja sam im plaćao članstvo, a za to nisam ništa dobio.“
Danas, osim HGK koji je od strateške važnosti državi, u Hrvatskoj postoje još dvije organizacije koje zastupaju interese poslovnih subjekata: