Supetar domaćin 24. Noćnjaka, najveće manifestacije maslinara i uljara
Treći put na Braču, otoku s milijun stabala maslina, jedinim koji ima Muzej maslinovog ulja i Svjetsko prvenstvo u branju maslina. Noćnjak se vraća kući, od 5. do 8. svibnja održava se u Waterman Svpetrvs Resortu
Nazivaju ga kolijevkom maslinarstva, a njegova ulja vrhunske kvalitete nedavno su dobila i EU zaštitu izvornog podrijetla. S više od milijun stabala maslina otok Brač najveće je maslinarsko područje u Hrvatskoj, stoga i savršen izbor za 24. Noćnjak, međunarodnu manifestaciju maslinara i uljara koja se od 5. do 8. svibnja 2022. održava u Supetru u hotelskom naselju Waterman Svpetrvs Resort.
Prezentacija certificiranog Bračkog maslinovog ulja s oznakom izvornosti, dodjela godišnjih priznanja i dodjela šampionskih titula za ulja u rinfuzi i pakovinama - u sklopu kojih se ocjenjuje i ambalaža, sajam maslinarstva i uljarstva, okrugli stolovi, znanstveno stručni skupovi, Wine-olio gastro show, mala škola maslinovog ulja, studijski obilazak Supetra uz praktično maslinarstvo..., bogati je program ovogodišnje manifestacije, koja se na Brač vraća u velikom stilu. Tradicionalno se održava u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije i pod pokroviteljstvom nekoliko ministarstava, Hrvatske gospodarske komore (HGK) i Splitsko-dalmatinske županije, a ove godine i uz pokroviteljstvo domaćina - Turističke zajednice Grada Supetra i Grada Supetra.
Najmaslinarskiji otok
Bračko maslinovo ulje 33. je hrvatski proizvod upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla, nakon bračkog varenika drugi s ovog otoka. Veliko je to priznanje bračkim maslinarima i otoku na kojem su, pretpostavlja se, prvu maslinu zasadili još stari Grci.
U suradnji s poljoprivrednim zadrugama Postira, Selca, Bol i Milna, zaštitu izvornog podrijetala na razini EU, inicirala je Poljoprivredna zadruga Supetar, a njezina direktorica Tija Mlinac ističe kako se masline danas na Braču uzgajaju na oko 1,9 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta, što je ukupno oko dvije trećine svih poljoprivrednih kultura na otoku.
„Brač danas ima sedam suvremenih postrojenja koja omogućuju bržu preradu ubranog ploda u ulje vrhunske kvalitete, a oblica je naša najzastupljenija sorta, otporna na sušu, vjetrove i niske temperature, pa je pogodna za uzgoj na škrtijim, plitkim i kamenitim terenima“, kaže Mlinac.
Turisti obožavaju bračko maslinovo ulje
„Turisti se s odmora u Supetru ne vraćaju kući bez bračkog maslinovog ulja, suvenira od bračkog kamena ili bračkog varenika. Šetnja šest kilometra dugom pješačkom stazom „Maslinovi puti“, koja počinje i završava u Mircima jedna im je od omiljenijih aktivnosti, Muzej maslinovog ulja obitelji Cukrov u živopisnom Škripu otočka je atrakcija, a već se godinama u listopadu u Postirama organizira Svjetsko prvenstvo u branju malina na kojem rado sudjeluju i turisti. Naša kužina nezamisliva je bez bračkog maslinovog ulja koje će svakom jelu dati poseban okus“, ističe Ive Cvitanić, direktor TZ grada Supetra.
Ima li ljepše pozivnice za istinske gurmane i zaljubljenike u ležeran „otočki“ životni stil?