Neću ti dati savjete kako da ga napišeš već gdje su dobri tekstovi koji govore kako ga možeš napisati. Internet je prepun odgovora na ovo pitanje, ali korisnije ti je da nađeš relevantne odgovore. E to ću ti ja ponudi u svom odgovoru:
- MojPosao - hrvatski portal za zapošljavanje nudi brojne savjete i primjere životopisa
- CVmaker.hr - alat ti omogućuje da jednostavno kreiraš svoj životopis i pronađeš korisne savjete
- Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) - pronađi opće informacije o pisanju životopisa i zamolbi
- na YouTubeu postoje brojni tutorijali i videozapisi koji objašnjavaju kako napisati životopis, ali to već znaš
Možda već i znaš da imaš tih online alata koji ti mogu pomoći u kreiranju životopisa, ali oni ne mogu zamijeniti tvoje osobno sudjelovanje. Budi originalan! Bolje je da svoj životopis prilagodiš svakom pojedinom natječaju i da u njega uneseš svoju osobnost.
Životopis ti je više od pukog popisa radnog iskustva i obrazovanja. To je tvoj osobni marketinški materijal koji predstavlja - tvoje vještine, tvoja znanja i tvoja iskustva potencijalnim poslodavcima. Dobro napisan životopis može ti otvoriti vrata brojnih mogućnosti u životu. Istovremeno, loše napisan može dovesti do toga da tvoja prijava bude odbijena.
Kako bi ostavio dobar prvi dojam, životopis treba biti jasno strukturiran, koncizan i lako čitljiv. Usredotoči se prilikom pisanja na one aspekte tvog iskustva iz školovanja ili struke koji su najrelevantniji za traženo radno mjesto. Nepotrebne izbaci! Također, trebaš izbjegavati gramatičke pogreške i pravopisne pogreške jer onda one mogu ostaviti negativan dojam. Lako tekst "provučeš" kroz spelling-checker.
Prilikom pisanja životopisa budi iskren i objektivan. Iako neki maheri čujem da muljalu i lažu. To znači da ne preuveličavaš svoje vještine i iskustva (kao neki drugi!) jer će se to prije ili kasnije otkriti na poslu. Pogotovo ako je to tvoj budući šef isto prije radio. Umjesto toga, fokusiraj se na svoje najveće prednosti. Objasni kako ti, sa svojim prednostima, možeš koristiti tvrtku u kojoj želiš raditi.
Kada je riječ o formatu dokumenta u koji stavljaš životopis, tu imaš mnogo različitih opcija, ali sve ti se u konačnici svodi na Europski standard za CV (europass) u PDF datoteci spremnoj za dijeljenje.