Kao prvo, znajte da u životopisu nije bitna količina informacija već njihova kvaliteta!!!
Mladić ili djevojka koji dolaze na tržište rada kvalitetu će najbolje pokazati kroz svoje:
- obrazovanje,
- interese i
- motiviranost da počne raditi.
Zbog toga stavite reference na preporuke npr. profesora ili firmi za koje ste radili do sada kao student. Izuzetno je važno da osobu, koja vas preporuča, tražite dozvolu za objavu kontakt podataka. Tako će biti i pripremljena ako Vaš potencijalni poslodavac istu i kontaktira.
Svakako u CV stavite naziv svog diplomskog rada, ali i praksu koju ste obavljali do sada. Pod praksom se podrazumijeva i volontiranje i drugi poslovi koje ste radili – sudjelovanje u različitim školskim ili studentskim događanjima, vještine koje ste tim putem usavršili. Naravno, i poslovi putem SC-a.
Kako sada više niste u školskom sustavu, znajte da životopis će biti tvoj službeni dokument, a ne školski sastavak!
Ako prvi puta radite životopis - jako, jako pripazite na ovo - nemojte iznositi netočne, nepotpune ili lažne podatke. Ljudi s kojima razgovarate su izuzetno stručni i iskusni te kandidate lako mogu uloviti u laži bez da im to daju do znanja.
Za kraj hoću reći da se CV stalno mijenja i dopunjava novim radnim iskustvom. Tako ćete iz njega s vremenom izbacivati ili mijenjati neke stvari kao što je interes, tema diplomskog rada, hobiji, itd. Preporuka profesora se kasnije mijenja sa preporukom poslodavca, itd.
Sve ostalo oko pisanja životopisa možete saznati ovdje - Kako napisati životopis?