Frenki (Ilija) Atajić u rubrici Kupovina od
uređen od Znatko
Banane jučer u konzumu 0,70.Centi na obićne - ne Stenlejke , šljive sad na akciji 1,33.eura -ako znamo da je šljiva ubrana na udaljenosti 50.km, od zagreba, a banane iz južne amerike koje treba prevoziti u hladnim komorama - pa ih po potrebi tržišta stavljati u komoru za dozrijevanje - dodavati određeni plin , i iste u odnosu na šljive, kad dozriju imaju krači rok trajanja..itd..- vaše mišljenje,. ako je moguće bez one klasike - banana je voće koje uspjeva...bla..bla..

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

3 odgovor(a)

+11 glasa
Adriana Horvat od
Nekoliko je razloga zašto su banane toliko pristupačne. Prema istraživanjima tržišta banane su u top pet najprodavanijih namirnica svake trgovine pa tako Hrvatska uvozi oko 8,2 milijuna tona godišnje. Zašto je cijena bana tako jeftina u usporedbi s drugim voćem, u ovim slučaju šljivama:

1. Banane proizvodi oko 150 različitih država svijeta, što omogućuje uvoz iz država koje su niže platežne moći i slabijeg gospodarstva.

2. Da se nadovežem na prethodno s obzirom na to da banane dolaze iz takvih država cijena rada je minimalna.

3. Plantaža banana ima životni vijek od 25 godina te nema neke prevelike zahtjeve za održavanje iste.

4. Drvo banana daje velike količine ploda (u prosjeku 35 kg bana po grozdu).

5. Branje nije komplicirano s obzirom na to da se beru cijeli grozdovi.

6. Beru se zelene te one dozrijevaju same jer se radi klimakteričnom voću.
+2 glasa
Arnela Abadžija od
veća je potražnja za šljivama verovatno zbog proizvodnji šljivovače u proizvodnji nekih drugih napitaka i u proizvodnji i džemova a a i verovatno zato što je danas na svijetu više majmuna nego ljudi  dobro mala šala ali verovatno zato što i zato što uspijevaju verovatno banane bolje u nekom drugom dijelu svijeta dok za razliku kod nas sve manje i manje stvari uspjeva i zato što je veća potražnja nekog voća cijenu određuje Kako potražnja i primjena i tako dalje
–4 glasa
Darija Gorić od

Rekla bi da je to zato jer su banane dostupne tijekom cijele godine, dok su šljive dostupne samo u sezoni. To znači da potražnja za bananama je veća (kupci su stalno naviknuti kupovati banane bez razmišljanja o sezoni) - što dovodi do niže cijene banana.

A uostalom, banane su manje kvarljive od šljiva. To znači da se jednostavnije transportiraju od polja do stola. Banane mogu putovati duže i pogotovo se mogu skladištiti dulje vrijeme. Mislim da i takve stvari također dovode do niže cijene.

Frenki (Ilija) Atajić od
Joooj Darija - veća potražnja za bananama, pa su zato - jeftinije..?
Lakše je transportirati banane nego šljive..?..i još sam pomogao u odgovoru, način na koji se banane transportiraju - održava temperatura - pa komore za dozrijevanje..itd..‌

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

3 odgovora 185 👀
2 odgovora 167 👀
1 odgovor 275 👀
2 odgovora 120 👀
Znatko predstavlja

Zdravlje i tehnologija u doba klimatskih promjena

Zagreb
2. travnja 2025.

BESPLATNE PRIJAVE

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.3k komentara

1.7k korisnika

...