Suzanna Marić u rubrici Internet od
Neka mi neko stručno tehnički ali razumljivo odgovori kako se može danas i može li se uopće surfati internetom uz očuvanje svoje privatnosti i još bez prikazivanja svih tih agresivnih oglasa?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

1 odgovor

+9 glasa
Fatima Kapić od
odabran od Suzanna Marić
 
Najbolji odgovor

Ono što na web sajtovima "ruši" našu privatnost su zapamćene lozinke, prihvaćeni kolačići, historija gledanja, google često i pokazuje i lokacije gledanja na osnovu IP adrese. 

Ne možemo se baš upotpunosti zaštitit jer će naš internet provajder moći da sazna šta tražimo na internetu iako uključimo anonimni način rada. To i kod uključenja anonimnog načina rada piše.

Ali možemo dati sve od sebe da što više zaštitimo sebe ili svoje podatke na internetu:

  • Koristiti enkriptovane (kodirane) pretraživače na primjer Vivaldi, Onion,... a tokom chata umjesto vibera koji se može lako "provalit" koristit na primjer whatsapp
  • Koristiti VPN koji skriva našu IP adresu,samim tim i našu lokaciju tako što nam daje lažni IP i tako u slučaju da nas netko locira, može nas locirat al na pogrešnom mjestu
  • Obrisati redovno sve kolačiće, lozinke i ostalo
  • Obrisati oznake i obavještenja sa svih stranica 
  • Ne pretplaćivat se emailom niti na jedan sajt jer u nekom momentu opet možemo ugroziti svoju lokaciju ili privatnost
  • Koristiti ad blockere koji će blokirat oglase.
  • Ako moramo, trebali bismo birat samo nužne kolačiće , ali nikada ne birati kolačiće trećih strana jer to znači da i netko treći može doći do naših podataka
Evo bonus video zašto bi umjesto google  chrome na koji smo navikli trebali da koristimo neki enkriptovani browser koji ne pamti povjest pretrage niti se može spolja "provalit"

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 1.1k 👀
Goran Dren 11.02.2014. pitanje u rubrici Internet od Goran Dren
1 odgovor 592 👀
4 odgovora 1.6k 👀
4 odgovora 617 👀
1 odgovor 800 👀
2 odgovora 420 👀
Znatko predstavlja
prodajnu konferenciju


Prodaja budućnosti –
ljudi, AI i kupci u igri moći


Zagreb
22. i 23.10.2026.

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

17.2k pitanja

27.1k odgovora

10.7k komentara

1.8k korisnika

...