Gradovi sade nova mlada stabla u parkovima, na dječjim igralištima, drvoredima uz naše ulice, pred javnim zgradama, na stajalištima javnog prijevoza, … Svakako pozitivno!
No, da li znate da čak do 30% (trideset posto) novo-posađenih stabala stagnira i propadne u prve tri godine nakon sadnje. Razlozi su u obično u zastarjelom i lošem načinu sadnje koji omogućava sadnici stabla da utone čak od 20 do 40 cm u tlo, što je guši i u konačnici izazove sušenje, te neadekvatnom zalijevanju sadnice. 30% propalih novo-posađenih stabala ima ogroman utjecaj na resurse i budgete gradova.
Za razliku od standardnih metoda sadnje, razvijena je hrvatska inovativna i visoko uspješna patentirana metoda sadnje urbanih stabala nazvana DRILL 2 FILL by HERBAFERTIL® metoda sadnje.
U 12 godina primjene ove metode sadnje, ukupno je samo 3% (tri posto) od zasađenih 1466 stabala stagniralo ili se posušilo!
Financijska i svaka druga isplativost je jasna – 30% posušenih sadnica standardnim metodama sadnje vs. 3% ovom metodom, velika je razlika.
Što se događa pri standardnim metodama sadnje? Činjenica je da danas u Europi zbog neprilagođenog načina sadnje, većina novo-posađenih stabala već u prvih 6 mjeseci utone u zemlju od 20 do 40 cm. Vrlo često vidimo novo-posađena stabla kojima se ne vidi korijenov vrat (tzv. root flare). To odmah indicira preduboku sadnju. Uzroci su u iskopu preduboke rupe za sadnju, korištenju rahlog tresetnog i kompostnog supstrata pri sadnji te nedovoljnog zbijanja supstrata pri sadnji. Kod ugrađenih organskih supstrata već nakon 3 mjeseca započinje proces dekompozicije gdje se oni razlažu na sićušne dijelove koje biljka utroši za rast, te ugrađeni supstrat gubi na volumenu. To dovodi do utonuća sadne bale u tlo. Da se to prikrije, vrtlari obično zatrpaju takvu utonulu sadnicu i poravnaju tlo sa okolnim, pa sve izgleda naoko uredu. Čak se rade i mali vulkančići od komposta oko debla.
Kako stablo diše preko kore, kora koja se nalazi od korijenovog vrata na više, nije predviđena da bude u zemlji. To izaziva polagano gušenje i propadanje stabla. Također se i mogućnost napada patogenih gljiva preko zatrpane kore povećava. Da čitava situacija za stablo bude još i gora, istraživanjima je ustanovljeno da stablo koje je utonulo 30 cm u tlo treba biti zaliveno sa 80 do 120 litara vode po 1/m2 površine ispod krošnje stabla, da se natopi taj sloj tla od 30 cm, a da pri tome korijen koji se nalazi ispod tog sloja još nije dobio niti kapi vode. To znači da se takva utonula stabla suše i zbog nedostatka vode!
I navodnjavanje sadnica stabala danas se radi potpuno krivo. Obično se postavi cijev sa mikro- kapaljkama u uski krug oko debla na površinu tla. To potiče rast korijena prema gore i ne potiče duboko zakorijenjivanje. Stoga u našem novom načinu navodnjavanja, mi dodajemo vodu na dno sadne jame kako bi potakli rast i širenje korijena u dubinu. Sve te greške sadnje i navodnjavanja dovode do sušenja novoposađenih stabala, a o trošku ponovne sadnje i izgubljenim godinama da i ne govorimo.
PRILAŽEMO SKICU DRILL 2 FILL BY HERBAFERTIL® METODE SADNJE. Sadna bala ne može utonuti u tlo jer je dubina sadne jame jednaka visini sadne bale. Kako bi se omogućilo korijenu da se brzo i duboko zakorijeni, u dnu sadne jame pored sadne bale se buše 4 rupe dubine 35 cm. U njih se ugrađuju 4 vrećice Herbafertila®, koje potiču zdravi rast korijena i brže zakorijenjivanje što, između ostaloga, sprečava mogućnost vjetroizvale sadnice stabla.
Zalijevanje preko uske perforirane drenažne cijevi na samo dno sadne jame omogućava razvoj korijena u dubinu, sprečava evaporaciju unesene vode i omogućuje njenu dužu prisutnost u tlu. Također te rupe sa Herbafertilom® omogućuju da u vrijeme kada ima suviše vlage u tlu, da se sadna jama preko njih drenira. Kada je sušni period, stablo izvlači vodu iz rupa u kojima je Herbafertil® koji zadržava vlagu. Također rahli sastav Herbafertila® omogućuje izmjenu plinova u korijenskom sustavu stabla.