Za razliku od suhe (finske) saune, imamo i tursku. Parna, mokra ili turska sauna (kupelj) drugačije djeluje od suhih sauna i ima malo dužu povijest. U turskoj sauni temperature su niže nego u finskoj sauni i kreću se od 40 do 50°C te pružaju "kupanje" u zatvorenoj prostoriji koja je ispunjena zasićenom parom. Toplina i para turske saune pospješuje optok krvi i limfe, te se, kao i kod suhe saune, stvara pojačano znojenje kože što je ujedno i proces kojim se otpuštaju toksini iz tijela. S te strane, učinak je sličan kao i kod finske saune jer tako potiče detoksikaciju cijelog organizma.
U svakoj turskoj sauni nalazi se crijevo s vodom koje služi za polijevanje klupa prije sjedanja. To je potrebno iz higijenskih razloga, no dobro dođe i kao metoda rashlađivanja mjesta gdje ćete sjesti. Zbog nižih temperatura od finske, turska kupelj je bolja je za one koji možda imaju neki problem s krvnim žilama ili sa srcem.
Iako sam pročitala da je turska sauna nešto popularnija kod žena nego kod muškaraca, i to najviše zbog želje za lijepom i napetom kožom, iz osobnog iskustva kod nas, u turskim saunama sam uvijek vidjela više muškaraca nego žena.