Sve ovo mogu reći iz osobnog iskustva. Kao prvo, proizvodnja sapuna je gospodarska djelatnost koja ne spada u djelatnosti kućne radinosti već za proizvodnju sapuna morate ispuniti određene uvjete za proizvodnju kozmetičkih proizvoda. Naravno, proizvodnja sapuna zahtjeva da imate tvrtku, obrt ili OPG.
Djelatnost (dopunske) registracije se klasificira kao: 2.5 - izrada eteričnih ulja, kozmetičkih proizvoda i drugih neprehrambenih proizvoda i predmeta opće upotrebe.
Za pokretanje vlastite proizvodnje sapuna najbolje bi bilo imati vlastiti poslovni prostor sa tri prostorije (skladište sirovine i ambalaže, proizvodnja-laboratorij, skladište gotovih proizvoda), sanitarni čvor te građevinsku dozvolu. Legalizacija prostora zahtjeva da takav prostor morate adaptirati tako da udovoljava svim propisima koje zahtjeva Ministarstvo zdravlja. Inače imate dobro opisano sve ovo na stranicama Ministarstva zdravlja. Ukratko rečeno to znači:
- pod i zidovi do 180 cm obloženi urednim keramičkim pločicama,
- uredni zidovi i plafon (bez vlage),
- zaštita na rasvjeti,
- inox namještaj,
- odgovarajući sudoperi,
- umjerenu i ovjerenu vagu (7.000 kn),
- napisan elaborat dobre kozmetičke prakse,
- vatrogasni aparat te
- još niz propisanih atesta.
Kad sve to imate podnosite zahtjev Ministarstvu zdravlja te nakon njihovog uviđaja na terenu dobivate rješenje da ispunjavate uvjete iz Hrvatske norme o smjernicama za dobru proizvođačku praksu iz područja kozmetike (HRN EN ISO 22716). Informacije radi, papire i ateste za dobivanje norme sam osobno skupljala više od godine dana.
Kako si olakšati odnosno preskočiti sve ovo? Pa možete sklopiti ugovor sa osobom koja već ima registriran objekt koji ispunjava posebne uvjete za proizvodnju predmeta opće upotrebe-kozmetičkih proizvoda. Time štedite značajan dio investiranja u prostor. Po mojoj procjeni, puna cijena investicije samo u prostor za proizvodnju sapuna iznosi od 60.000 do 100.000 kn. Ako pak koristiti unajmljen proizvodni prostor sa svim postojećim posebnim uvjetima tada znajte da ćete i dalje trebate elaborat dobre kozmetičke prakse, provođenje elaborata te tražiti ishodovanje norme. Osobe koji uvode dobru proizvođačku praksu koštaju oko 10.000 kn.
U ovom poslu za svaki proizvod morate imati PIF (Product Information File; svu potrebnu dokumentaciju o proizvodu prije stavljanja na tržište i za vrijeme trgovanja) čija cijena otprilike iznosi 6.000 kn po proizvodu te ćete morati redovito voditi dokumentaciju.
Za kraj, dodala bi da vaš pogon ukoliko koristi natrijev hidroksid (NaOH) mora imati dodatnu dozvolu od Ministarstva zdravlja, a za to se morate obratiti vašem lokalnom odjelu sanitarne inspekcije. Osim već spomenute adaptacije prostora svakako morate imati:
- ventilacijski sustav (nas je ventilacija koštala 12.000 kn) i atest (zapisnik) o funkcionalnosti ventilacije,
- gromobran i atest gromobrana (svaki atest i potvrda košta otprilike 750 Kn),
- potvrde o radu na siguran način,
- potvrde o osposobljavanju ovlaštenika iz zaštite na radu,
- ugovore sa tvrtkama koje zbrinjavaju opasni otpad,
- zaposlenu ODGOVORNU OSOBU za rad s kemikalijama koja ima odgovarajuću visoku stručnu spremu i koja mora završiti tečaj za odgovornu osobu za rad s opasnim kemikalijama (tečaj se polaže u Hrvatskom zavodu za toksikologiju i antidoping - cca 2500 Kn, te se obnavlja se svakih pet godina).
Ukratko, nije jednostavno i ima dosta papirologije.