338 pregleda
Mia Jelinčić u rubrici Hrana i piće od Mia Jelinčić
Koja su alkoholna pića obilježila hrvatsku povijest?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

1 odgovor

+13 glasa
Rino Dubokovic od Rino Dubokovic

Pelinkovac, rakija, maraschino

Pelinkovac je bilo među prvim alkoholno piće na europskim dvorovima i učestalo piće na dvoru Napoleona III i Franja Josipa I. Pelinkovac, jedan od naših najprepoznatljivijih proizvoda je isprva na tržište stigao kao svojevrsni lijek 1862. Godine, reklamiralo se prvo kao „želudačno okrepljujuće sredstvo”. 

Rakija je nešto što se uglavnom proizvodi u ruralnim područjima Hrvatske, a rakija je zapravo balkanski proizvod za kojeg se pretpostavljava da je nastao u Bugarskoj, a danas se pije i proizvodi na cijelom Balkanu. Kroz Osmanska osvajanje se širilo i znanje o destilaciji pa je tako to širenje znanja rezultiralo nastajanju rakije. 

Maraschino je nastao početkom 16. stoljeća kada su dominikanci u Zadru eksperimentirali s aromatičnim likerom od višnje maraske. Zanimljiva činjenica je da se maraschino posluživao i na Titanicu.

Ana Primorac od Ana Primorac
moj omiljeni - gin tonic! :D :D :D
a dečki vole medicu prije ručka u restoranu.
Marina Polić od Marina Polić
Nemate na listi đin-tonika... Zna se da je ipak on dio današnje povijesti izlazaka.

Slična pitanja

2 odgovora
1 odgovor
Znatko medijski pokriva


Zagreb
28. 11. 2023.

ULAZNICE
Znatko medijski pokriva


Zagreb
29. i 30. 11. 2023.

ULAZNICE
Znatko medijski pokriva

Prva Hrvatska konferencija o gig ekonomiji

Zagreb
6. 12. 2023.

ULAZNICE

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

12.6k pitanja

20.0k odgovora

7.1k komentara

1.6k korisnika

...