Dan tržišta elektroničkih komunikacija 2022. godine
Deveti Dan tržišta elektroničkih komunikacija održan je 17. listopada 2022. u Zagrebu u organizaciji Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a)
U panel raspravi na temu ˝Zemljopisni pregled dostupnosti i korištenja elektroničkih komunikacijskih mreža˝ sudjelovali su:
- Jasmin Lipović (A1 Hrvatska d.o.o.),
- Kruno Tršinski (Hrvatski Telekom d.d.),
- Ivančica Urh (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture) i
- Nenad Šlibar (Telemach Hrvatska d.o.o.),
- a panel raspravu moderirao je Vladimir Duković (HAKOM).
Na panel raspravi tražili su se odgovori na pitanja poput:
- Zašto je zemljopisni pregled dostupnosti i korištenja elektroničkih komunikacijskih mreža koristan i neophodan alat za regulatora, korisnike, potencijalne investitore i tijela državne uprave pri donošenju odluka i strateških planova?
- Koji će se podaci prikupljati i kakav stav operatori imaju vezano uz prostornu razinu i detaljnost javno objavljenih podataka o dostupnosti i korištenju njihove mreže?
- Mogu li investitori dugoročno predvidjeti ulaganja u izgradnju EK mreža?
Ivančica Urh, iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, istaknula je:
Ovaj preglednik će biti neophodan ne samo lokalnim zajednicama, korisnicima i državnim tijelima već i operatorima i investitorima da vide gdje su područja u koja treba ulagati. Sve je spremno za gradnju i prikupljanje podataka. Ova baza podataka dat će osnovu za izradu strategija i poslovnih planova državi i lokalnim tijelima da vide na koji je način moguće graditi s državnim potporama. Važna je aktivnost HAKOM-a u edukaciji jedinica lokale samouprave kroz održane radionice kojima je skrenuta pozornost lokalnim zajednicama kako bi se trebali odnositi prema infrastrukturi jer mnogi nisu upoznati kako se elektronička komunikacijska infrastruktura planira i kasnije dolazi do problema sa izdavanjem dozvola.
Nenad Šlibar istaknuo je kako je važno imati ažurne i kvalitetne podatke gdje postoji infrastruktura:
Optička infrastruktura trenutno dolazi u loše dokumentiranim kanalima, pregled adresa nije uvijek jednostavan i zahtjeva terenski rad što izaziva dodatni trošak. Bilo bi idealno da postoji jedan zemljopisni preglednik postojeće infrastrukture, optičke i mobilne, ali i one pod tijelima javne uprave i lokalne zajednice. Investitorima je to jako bitno, važno je da su podaci javno dostupni kako bi smo investicije mogli planirati i izvest tamo gdje su zaista potrebne.
Kruno Tršinski u ime HT-a također je podržao uspostavu ovakve baze podataka te je istaknuo da su podaci HT-a o slobodnim trasama javno dostupni HAKOM-u i drugim operatorima.
Jasmin Lipović je istaknuo kako bi zemljopisni preglednik trebao sadržavati jedinstveni adresni model, sa svim podacima.
Mi danas te podatke imao na mnogo različitih sustava, od popisa stanovništva, pošte i javnih tijela do operatora. To bi trebalo sve centralizirati na jednom mjestu i sinkronizirati na dnevnoj razini.
Što se tiče poslovnih planova, panelisti su složni kako je tržište dinamično i kako se svi planovi mijenjaju na dnevnoj razini. No, investicije je, čulo se tijekom rasprave, moguće predvidjeti unutar godinu do dvije.