Zanimanje virtualnog asistenta u Hrvatskoj većinskim dijelom čine visokoobrazovane žene koje imaju prethodno radno iskustvo iz srodnih područja, a sada svoje usluge nude samostalno putem vlastitih obrta ili tvrtki surađujući s domaćim poduzetnicima kojima najčešće pomažu oko zadataka iz područja administracije, operative, organizacije i marketinga.
Točan broj virtualnih asistenata koji svoje usluge pružaju u Hrvatskoj nemoguće je odrediti jer ne postoji službeni registar virtualnih asistenata, no rezultati istraživanja pokazuju da danas u Hrvatskoj ima oko 400 aktivnih virtualnih asistenata, pri čemu Hrvatska dobije oko 100 novih virtualnih asistenata godišnje.
Brza i laka zarada nije glavni motiv za ulazak u ovaj posao
Iako je prosječna cijena sata usluge virtualne asistencije u Hrvatskoj porasla je s 15,26 eura 2020. godine na 20,50 eura po satu 2023. godine, većina virtualnih asistenata se neće brzo i lako obogatiti baveći se samo virtualnom asistencijom.
Ako računamo da virtualni asistent u prosjeku naplati 3 sata dnevno jer naplaćuju isključivo efektivne, tj. produktivne sate, dolazimo do prosječnih mjesečnih (bruto) prihoda od 1.230 eura (3 sata x 20 radnih dana x 20,50 EUR). U usporedbi s tim, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj je za travanj 2023. godine iznosila 1.122 eura.
Unatoč tome što ovaj posao ne rezultira lakom i brzom zaradom, samostalnost i fleksibilnost koja ide uz ovaj posao čini virtualne asistente jako zadovoljnima.
Strah od promjena i novih načina suradnje glavna kočnica rastu
Nažalost, većina domaćih poduzetnika će radije i dalje podnositi svakodnevnu preopterećenost na koju su navikli nego uvesti promjene i inovacije u svoje poslovanje, odnosno započeti suradnju s virtualnim asistentima.
Upravo zbog toga suradnja između poduzetnika i virtualnih asistenata stagnira usprkos sve većoj informiranosti.
Više informacija o virtualnim asistentima u Hrvatskoj pronađite u detaljnom istraživanju na linku.