Redakcija u rubrici Poslovanje od
Da li Hrvatska može podnijeti veće porezno rasterećenje?
* povezano sa odgovorom na pitanje: Koji su postulati Udruge Glas Poduzetnika (UGP)?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+7 glasa
Monika Kiris od

Unatoč niskim nominalnim stopama poreza na dohodak prema nedavnoj analizi Porezne uprave u Hrvatskoj, doprinosi na plaću su iznadprosječno visoki u usporedbi s prosjekom EU, dok su pragovi oporezivanja postavljeni na vrlo niskoj razini. 

Porezni klin na bruto plaći od 2,131 eura ili 167% prosječne bruto plaće iznosi čak 42,5%. Ovaj iznos plaće je tek nešto veći od njemačke minimalne plaće, što ga čini ne visokim na zajedničkom EU tržištu rada. Niske implicitne porezne stope na rad u Hrvatskoj rezultat su nižih plaća u većini sektora u odnosu na prosjek EU, uz činjenicu da više od 50% zaposlenih uopće ne plaća porez na dohodak.

Za jačanje konkurentnosti, potrebno je ne samo dovesti porezni klin na razinu prosjeka EU, već ga smanjiti na razinu zemalja u srednjoj i istočnoj Europi (CEE) gdje je porezni klin na srednjim i visokim razinama dohotka uglavnom niži nego u Hrvatskoj. 

Na primjer, porezni klin na srednjim i visokim plaćama u Hrvatskoj u prosjeku je 5 postotnih bodova viši nego u Poljskoj i Rumunjskoj, najbrže rastućim ekonomijama na istoku EU u proteklom desetogodišnjem razdoblju.

Stoga bi, s obzirom na niske stope aktivnosti i zaposlenosti, bilo opravdanije odabrati hrabrije porezno rasterećenje, u skladu s preporukama OECD-a za stvaranje održivih i kvalitetnih radnih mjesta. Ključno je rasteretiti dohodak visokokvalificirane radne snage kako bi se podigla razina produktivnosti po radnom satu sa sadašnjih 68,4% prosjeka EU. 

+5 glasa
Igor Pureta od

Smanjenje poreza na plaću složen je proces koji zahtijeva promišljene ekonomske strategije kao što je npr. smanjenje nepotrebnih troškova u javnom sektoru može osloboditi sredstva za smanjenje poreza. To može uključivati poboljšanje učinkovitosti javnih usluga, smanjenje korupcije ili reformu javnih poduzeća.

Porezni sustav može se reformirati kako bi bio pravedniji i učinkovitiji. To može uključivati uvođenje progresivnog oporezivanja, smanjenje poreznih olakšica ili pojednostavljenje poreznih propisa. Vlada može poticati snažan gospodarski rast i tako povećati porezne prihode i omogućiti smanjenje poreznih stopa. To se može postići kroz politike koje potiču inovacije, obrazovanje, infrastrukturne investicije ili trgovinu.

Važno je napomenuti da svaka od ovih strategija ima svoje prednosti i nedostatke, te zahtijeva pažljivo razmatranje i planiranje. Također, svaka promjena porezne politike mora biti usklađena s drugim ekonomskim i socijalnim ciljevima.

dr. sc. Igor Pureta
Assessment centar (ramiro.hr)

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

5 odgovora 1.2k 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.9k pitanja

25.7k odgovora

10.3k komentara

1.8k korisnika

...