Kako i u društvu općenito, tako i na društvenim mrežama, postoje razne osobe koje volimo pratiti i koji nam predstavljaju uzor. Na isti način funkcioniraju i djeca, samo je njima puno teže razlikovati dobre od loših uzora. Često im se dogodi da prate nekoga samo zato jer tu osobu svi prijatelji već prate, pa žele biti u toku. Nažalost, i u društvu i na društvenim mrežama, ti uzori ne moraju uvijek biti dobar primjer i ponekad mogu biti jako loš uzor. Događa se i da ti „uzori“ rade sve kako bi dobili pozornost i skupili dodatni lajk ili komentar.
Najlakše i najbrže do toga je doći kreirajući nekakav senzacionalistički sadržaj, opasne izazove ili psovanjem koje je djeci smiješno. Zauzvrat se događa da djeca žele biti popularna u svom društvu pa kopiraju ponašanje svog omiljenog tiktokera, youtubera i slično.
Sigurno je da su društvene mreže postale neizbježne. Najlakše bi bilo zabraniti djeci i mobitel i Internet i društvene mreže do 18. godine, ali time nećemo postići apsolutno ništa. Bolji i teži put je s njima stalno razgovarati, educirati ih, objašnjavati im i upozoravati ih. Jako je važno na koji način im to pričamo.
Ako osjete da ništa ne znamo o toj tematici, automatski nas više ne slušaju. Isto tako ako osjete da im „pametujemo“. Ti razgovori moraju biti lagani, prijateljski i nekako „usputni“, da dijete samo postavi zaključak kakva osoba želi biti, odnosno da zna da se računa i to ponašanje koje ima iza lažnog profila i riječi koje natipka u komentarima društvenih mreža.
Ako mislite da je nemoguće da djeca otvaraju profile na društvenim mrežama, podatak da je TikTok u prva tri mjeseca 2021. izbrisao 7,3 mil profila za koje je smatrao da pripadaju djeci mlađoj od 13 godina govori dovoljno sam za sebe.
Zaštitite svoju djecu od nasilnika. Zaštitite svoju djecu da ne postanu nasilnici. Oboje je jednako važno za funkcioniranje ovog društva. Jednako je važno i u offline i u online svijetu. Pomozite im da si hrane um s kvalitetnim sadržajem koji može biti duhovit, edukativan i zabavan, ali neka ne bude negativan.
Djeca su po prirodi iskrena, naivna i otvorena. To se ne mijenja njihovim dolaskom na društvenu mrežu. Međutim, na društvenim mrežama se kriju iza lažnih profila i izmišljenih imena. Neki od njih to koriste kako bi objavljivali svoju kreativu ili pratili neke uzore, dok neki to koriste kako bi izrugivali i vrijeđali ostale te ostavljali ružne komentare. I jedni i drugi u tom procesu nesvjesno podijele jako puno informacija o sebi.
Kako možete zaštiti svoje dijete na TikToku u 6 koraka pogledajte ovdje.
Dario Marčac
poduzetnik, tiktoker
www.dariomarcac.com