Globalizacija je sveopći proces povezivanja svjetskih zemalja u gospodarskom, političkom, socijalnom ili kulturnom smislu, u svrhu poboljšanja životnih uvjeta. U ekonomiji, globalizacija se ogleda u povezivanju tržišta i proizvodnje između različitih država uz povećanje razmjene dobara i usluga.
Najčešće se javljaju takozvana transnacionalna poduzeća, čije se poslovanje odvija u više zemalja, a svrha financijskih tržišta se širi neovisno o teritorijalnom gospodarstvu. Svjetske organizacije, poput Svjetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske trgovinske organizacije, usklađuju i provode uvjete za nesmetano provođenje transnacionalnih gospodarskih aktivnosti.
Bez obzira na činjenicu da je globalizacija dovela do ekonomskog rasta i napretka tehnologije, došlo je do povećanja društvenih nejednakosti kao što su:
- razlika u bogatstvu,
- manja zaposlenost,
- porast privatnog monopola.
Kao odgovor na prethodne društvene nejednakosti, uvodi se sustav mjera poput:
- otpisivanje duga siromašnim zemljama,
- veća zaštita radnih prava i investitora,
- financijski nadzor i uvođenje poreza na međunarodne transakcije.
Suvremena društva pomalo su kritična i skeptična oko globalizacijskog procesa, uzimajući u obzir da se u mnogim političkim organizacijama javljaju antiglobalizacijski radikalisti i umjereni reformisti. Prema njihovim riječima, globalizacija dovodi u pitanje tradicionalnu suverenost i ulogu države u nacionalnim pitanjima.
S druge strane, sve više u prvi plan dolazi spoznaja da se određeni svjetski problemi nalaze izvan mogućnosti pojedinih zemalja da riješe taj problem (npr. ekologija, terorizam, sukobi, ratovi). Globalizacija mijenja političke postupke, utječe na odnose pojedinih zemalja, usklađuje poimanje suverenosti i otvara mogućnost širenja nevladinih udruga .
U kulturnom poimanju, globalizacijski je cilj revolucija informacijskih tehnologija, stvaranje "globalnog sela", interakcija kultura, ujednačavanje životnih stilova i obrazaca potrošnje te očuvanje nacionalnog identiteta. Osim navedenog, kulturna globalizacija stavlja naglasak na povezivanje različitosti, razvoj kozmopolitske demokracije te stvaranje novih, globalnih kulturnih vrijednosti.
IZVOR: