Zaboravljanje je nemogućnost uočavanja sadržaja i ponovnog sjećanja na informacije koje su bile spremljene pamćenjem. Svi pokazatelji na zapamćene informacije u procesu zaboravljanja postepeno blijede te im se gubi svaki trag. Proces zaboravljanja suprotan je procesu pamćenja.
Postoji više teorija koje objašnjavaju proces zaboravljanja:
- teorija osipanja proces zaboravljanja objašnjava kao postepeni gubitak tragova procesa pamćenje,
- teoriji interferencije nam govori da spremljene informacije odlaze u zaborav zbog procesa novog pamćenja (učenja) informacija koji djeluje i ometa zadržavanje starije spremljene informacije,
- teorije psihoanalize objašnjavaju proces zaboravljanja određenih sadržaja tzv. procesom represije odnosno potiskivanja sadržaja gdje se zaboravljaju zapamćeni bolni osjećaji i neprihvatljive ideje jer u osobe koja ih pamti izazivaju nelagodni osjećaj prilikom sjećanja na njih, te
- današnje kognitivne teorije pak govore o tome da informacije u senzornom pamćenju blijede zbog prirodno brze propasti tzv. neuralnih tragova u mozgu.
S obzirom da razlikujemo kratkoročno pamćenje od dugoročnog, zaboravljanje kod ova dva pamćenja događa se na različit način. Pretpostavlja se da zaboravljanje kod kratkoročnog pamćenja ima veze s teorijom interferencije, a zaboravljanje kod dugoročnog s teorijom osipanja.