U Hrvatskoj gotovo svi vodimo veće ili manje projekte, i svi mislimo da smo dobri u tome, a rezultati i praksa s terena govori da čak 70% tako vođenih projekata ne uspijeva.
Razlozi su razni ali oni ključni svode se na:
- stav da projektni menadžment nije bitan ('to može svatko', 'lako ćemo')
- nepoznavanje metodologije, odnosno strukturiranog pristupa kako zapravo upravljati projektima, pothvatima inicijativama koje imamo
- nedostatak znanja i iskustva (junior menadžerima ili mlađim rukovoditeljima nedostaje utakmica u nogama).
Srž svakog projekta, da bi se u konačnici mogao smatrati uspješnim, jest isporučiti vrijednost drugoj strani koja plaća i/ili koristi ono što je produkt projekta, na način da je to njima prihvatljivo i zadovoljavajuće. Ako u tome nismo uspjeli, čak i ako smo unutar rokova i budžeta, a nismo pogodili vrijednosti kupca ili korisnika, projekt je neuspješan. Dakle, ako nismo isporučili vrijednost, projekt nije uspješan.
Neke od ključnih karakteristika i vještina kvalitetnog projektnog menadžera su: integritet, komunikacijske vještine, snalažljivost, tehnička znanja i organizacijske vještine. Važno je i da osoba, s jedne strane ima dobro oko za detalje, ali da u svakom trenutku može sagledati projekt iz ptičje perspektive i vidjeti 'big picture'. S obzirom da se projekt događa od 0-24, posao voditelja projekta svakako nije za nekoga tko želi posao od 9-5.
Više o svemu pogledajte u epizodi Eduza Showa u koju smo doveli stručnjakinju za upravljanje projektima. Uz konkretne primjere i zanimljive statističke podatke pojasnila nam je zašto je toliko veliki broj projekata neuspješan, kojim se metodologijama mogu voditi projekti i koje sve vještine treba ima imati kvalitetan projektni menadžer.
Višnja Željeznjak,
Pokretačica Eduze - baze poslovnih edukacija
https://www.eduza.hr/