Sjednica Upravnog vijeća Hanfe: Izdano odobrenje za osnivanje pet novih investicijskih fondova
Na današnjoj je sjednici, dana 14. rujna 2022., Upravno vijeće Hanfe donijelo rješenja za osnivanje pet novih otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom. S time je do sada u 2022. Hanfa odobrila osnivanje 10 novih otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
Zahtjev za osnivanje novih fondova podnijela su društva:
- Eurizon Asset Management Croatia,
- OTP Invest i
- Raiffeisen Invest.
Svih pet fondova su otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom, klasificirani kao fondovi s dospijećem. Kao što i sam naziv kaže riječ je o fondovima koji imaju točno određeni datum dospijeća i osnivaju se na točno određeni rok, u ovom slučaju na tri ili pet godina.
Također, na današnjoj sjednici Hanfa je donijela šest rješenja kojima se utvrđuje da su leasing društva otklonila nadzorom utvrđene nepravilnosti u obračunu naknada, na način da su donijela nove ili izmijenila postojeće interne akte. Time je uređen obračun naknada iskazan na jasan i transparentan način i usklađen sa Zakonom o potrošačkom kreditiranju i Zakonom o zaštiti potrošača.
Hanfa je u lipnju 2022. nad leasing društvima provela nadzor obračuna naknada u kojima se istražilo koliko su cjenici naknada pregledni i razumljivi te jesu li ugovori o financijskom leasingu u skladu sa zakonima koji reguliraju prava potrošača. Nakon utvrđenih nepravilnosti kod dva društva zbog neopravdano naplaćenih naknada do sada je potrošačima vraćeno 750.000 kuna.
Više detalja o tim i drugim donesenim rješenjima na sjednici Upravnog vijeća Hanfe 14.rujna 2022. pročitajte ovdje.