Hrvatski Telekom partner EU projekta digitalne pismenosti za starije osobe
Hrvatski Telekom partner je EU projekta BOOMER (Booming digital literacy skills among elderly population) čiji je cilj unaprjeđenje digitalne pismenosti i poticanje digitalne inkluzije osoba treće životne dobi. Hrvatski Telekom, kao društveno odgovorna kompanija, već dugi niz godina pomaže starijim osobama da se upoznaju s novim tehnologijama i unaprijede svoje digitalne vještine.
Radi se o jedinom Erasmus+ projektu financiranom od strane Agencije za mobilnost i programe EU u sklopu Ključne aktivnosti 220 – Suradnička partnerstva za područje obrazovanja odraslih.

Tijekom sljedeće 2 godine Hrvatski Telekom će s Centrom za istraživanje digitalne transformacije CREDO Sveučilišta u Dubrovniku i partnerima iz Hrvatske, Italije, Njemačke, Belgije i Španjolske razvijati rješenja i provoditi aktivnosti kako bi starije osobe što bolje usvojile digitalna znanja i kompetencije kako bi im obavljanje svakodnevnih aktivnosti u online okruženju bilo lakše.
U proteklih nekoliko godina Hrvatski Telekom je u suradnji sa Volonterskim centrom Zagreb kroz nacionalni program digitalne edukacije za starije osobe "Generacije Zajedno" opskrbio preko 50 starijih kućanstava tablet uređajima i besplatnim internetom. Korisnici domova naučili su i kako koristiti niz digitalnih alata. Program je prepoznat kao jedan od najboljih primjera društvene odgovornosti u cijeloj regiji EMEA.
Nikolina Pejović, voditeljica projekta sa strane Hrvatskog Telekoma, izjavila je:
„U suradnji s kolegama iz akademske zajednice te Matice umirovljenika Hrvatske, došlo je do dogovora o realizaciji projekta u koji se uključio velik broj zemalja EU s ciljem permanentnog jačanja digitalnog opismenjavanja naših najpotrebitijih članova društva. Tijekom sljedeće dvije godine Hrvatski Telekom će, u suradnji s partnerima, kroz razne radionice i predavanja, starije osobe educirati o osnovama korištenja tehnologija te kako upotrebljavati razne digitalne alate koji im pomažu u svakodnevnom životu. Projekcija nam je da kroz različite aktivnosti pomognemo svim sudionicima da se upoznaju s novim tehnologijama uz koje će ostvariti priliku za usvajanje praktičnih znanja i na taj način doći do bržeg i lakšeg uključivanja u sadašnjost te sam ponosna što sam dio kompanije koja tome pridonosi“.
Starija populacija je jedna od najranjivijih društvenih skupina u kontekstu digitalne pismenosti, zbog čega projekt BOOMER doprinosi premošćivanju međugeneracijskog jaza, omogućuje aktivno sudjelovanje u svakodnevnom životu starijih građana i promiče društvenu uključenost digitalno ranjivih društvenih skupina. Projektom je predviđen i razvoj intuitivne i jednostavne platforme koja će biti prilagođena potrebama starijih osoba.
Višnja Fortuna, predsjednica MUH-a, istaknula je:
„Suradnja Matice umirovljenika Hrvatske i Hrvatskog Telekoma nastavlja se kroz projekt BOOMER gdje ćemo kroz dvije godine trajanja projekta raditi na unapređenju digitalne pismenosti osoba starije životne dobi. Svjesni smo važnosti razvoja tehnologije i digitalne pismenosti umirovljenika, koja im omogućuje socijalno uključivanje i poboljšava kvalitetu živote te je ovaj projekt i suradnja sa Hrvatskim Telekomom dobra podloga za razvoj novih rješenja koja utječu na standard umirovljeničke populacije“.
BOOMER okuplja osam partnera iz pet zemalja:
- Belgija,
- Hrvatska,
- Italija,
- Njemačka i
- Španjolska
Koordinator projekta je Sveučilište u Dubrovniku.
Konzorcij iz Hrvatske čine: