Ovisnost je moguće razviti vezano uz mnogo stvari koje proživljavamo. Od one klasične ovisnosti o opijatima, neke modernije bile bi ovisnost o hrani, mobitelima i ljudima.
Postoji razlika između psihičke i fizičke ovisnosti. Kada ljudi redovito konzumiraju jaču drogu (npr. heroin), onda im se tijelo navikne na tu supstancu i kada ju prestanu konzumirati tijelo se oštro bori protiv toga. Postane mu teže funkcionirati normalno.
Kada govorimo o psihičkoj ovisnosti, to se već više veže uz navike koje smo imali. Kada pričamo o ovisnosti o mobitelu, nema fizičkih posljedica kada pokušamo smanjiti, već se javljaju nervoza, tjeskoba i drugi slični simptomi. To se događa zato što u trenutcima kada smo koristili mobitel ne znamo što bismo drugi radili, nemamo alternativu kako provoditi vrijeme osim na mobitelu. Isto tako se događa kada se razvije ovisnost o ljudima.
Kada sa nekim živite dulje vrijeme, ta osoba vam postane dio dnevne rutine. U suživotu se razvijaju mnoge zajedničke navike npr. ako ste svako jutro skupa pili kavu ili svaku večer skupa gledali neku emisiju.
Kada odjednom ta osoba izađe iz vašeg života, velik dio stvari na koje ste bili naučeni nestaju. Navečer se osjećate izgubljeno jer ne znate kako bi provodili vrijeme dok npr. gledanje iste te emisije bez te osobe se čini previše bolno. Također, ni kava ujutro više nije ista jer nema njenog glasa, pogleda, dodira i općenito vam nedostaje ta prisutnost. Takvu ovisnost moguće je pobijediti s time da si date malo vremena da žalujete, međutim treba se čim prije uzdići iz tuge i stvarati nove, samostalne navike. Također, istraživanje Vaših interesa (koji su samo Vaši) će vam pružiti utjehu i dokazati da ne trebate tu osobu kako bi vam život bio ispunjen.
Ukratko, da moguće je postati ovisan o nekoj osobi. Iako se tu radi samo o navici, ne znači da iskustvo gubitka te osobe neće biti bolno i teško za Vas.