Površina Zemlje je isprepletena tektonskim pločama. One su kao neke enormno velike palačinke nepravilnog oblika i raspoređene su po kugli da pokrivaju svu površinu kugle. Preklapaju se međusobno i dodiruju rubovima.
Tamo gdje se te tektonske ploče preklapaju i dodiruju, dolazi do stvaranja velikih i jakih sila međusobnog naguravanja i naprezanja. Kako bi te ploče oslobodile nakupljenu energiju, s vremena na vrijeme dođe do "malih odgurivanja" jedne tektonske ploče od druge, a taj trenutak i ono što slijedi neposredno nakon njega zovemo - potres.
Jednostavno izdržljivost međusobnog naprezanja tektonskih ploča popusti ("tko jači - taj kvači") i ta koja popusti, a možda i obje se malo pomaknu. Gledajući milijunima godina u povijest, raspored tektonskih ploča, pa i cijelih kontinenata na Zemlji je bio potpuno drugačiji, a izmijenio se upravo zbog potresa odnosno pomaka tektonskih ploča. Malo po malo, potres po potres, raspored mora i kopna se mijenjao, a mijenja se i danas. Mjerenjem nakon nedavnih potresa u Hrvatskoj 2020. godine se ustanovilo da se Petrinja pomaknula 15 do 20 cm, a Sisak prema istoku za 10 cm.