U današnje vrijeme ovisnost o društvenim mrežama i mobitelima nije rijetka. Gotovo da se svatko tko ima pametni mobitel suoči s tom ovisnošću pa makar i na najnižem nivou. Danas se i svijet dosta premjestio u društvene mreže pa nije ni čudo da dolazi do te ovisnosti. No, treba naučiti raspoznati kada nam je potrebno da budemo na mobitelu, a kada besciljno trošimo vrijeme prolazeći kroz ogromnu količinu sadržaja.
Iz osobnog iskustva, prvi put u životu kada sam odlučila da neću više odlaziti na društvene mreže dogodilo mi se da sam došla u srednju školu na sat kojeg nije bilo, a ja to nisam doznala jer nisam čitala poruke. Zato sam zaključila da je odustajanje od društvenih mreža u današnje vrijeme besciljno i nemoguće. No, to ne znači da se vrijeme koje se provodi na društvenim mrežama ne može ograničiti.
Ovisnost o društvenim mrežama može biti zaista neugodna jer može oduzeti jako puno vremena u danu, a osobu ostaviti s praznim i bezvoljnim osjećajima koje čovjek često osjeća nakon gubljenja vremena.
Prvo što se može napraviti je da se iz mobitela eliminiraju aplikacije i društvene mreže koje su zaista nepotrebne, barem u procesu odvikavanja. Kako su za život i školovanje najvažniji ipak Gmail, Whatsapp i slične aplikacije, Instagram bi mogao biti jedan od onih koji se treba prvi eliminirati. Zatim, važno je pronaći nekakve druge zanimacije, zaokupirati si misli i dnevni raspored. Postoji mogućnost i da si ograničite mrežu koju koristite pa da imate manje gigabajta na trošenje, a samim time manje mogućnosti za provoditi vrijeme na mobitelu. Maknite mobitel od sebe, utišajte ton i posvetite se sebi. Razne su solucije, ali ono najvažnije je da se odluka donese u umu i to odlučno.