Kopiranje tekstova sa tuđih web stranica nije dozvoljeno. Osim ako nemate (najbolje pismenu, a može i usmenu) dozvolu autora tog teksta da smijete kopirati njegov sadržaj i objaviti negdje drugdje na internetu. Npr. na Znatku. Znači, smije se samo uz dozvolu, a bez dozvole je - izričito zabranjeno jer se KRŠE AUTORSKA PRAVA prema "Zakonu autorskim i srdonim pravima". Ovdje je jedan odgovor kako prepoznati bilo koji kopirani sadržaj.
No, ipak, korištenjem jednog ili još bolje više originalnih tekstova na drugim web stranicama ili pak knjiga (od papira!) kao inspiracije je svakako poželjno jer govori koliko ste materijala prije toga pročitali i kako ste informirani i stručni za neko pitanje.
Tu pomoć od ostalih tekstova na internetu možete iskoristiti tako da sadržajno koristite "kostur osnovnog sadržaja", ali ga "obučete u novo ruho". Da biste to uspjeli trebate općenito biti načitani, inteligentni i kreativni. Evo nekoliko primjera kako originalni tekst obući u novo ruho, a da se zadrži smisao, no da se grubo ne krše autorska prava:
1. Izvorni sadržaj:
"Magnetski kompas bio je poznat već starim Kinezima, a u Europu je uveden u 12. stoljeću, pa se od tada primjenjuje u navigaciji."
Novi sadržaj:
"Kompas od magneta korišten je još od vremena starih Kineza. Do nas europljana dolazi tokom 12. stoljeća i počinje se tu koristiti u navigiranju jedrenjaka."
2. Izvorni sadržaj:
"Kava je kremasta senzacija od samo tri sastojka: instant-kave, šećera i vode."
Novi sadržaj:
"Kava je kremasta i vrlo osvježavajuća zbog čega je postala ljetni hit. Radi se od 3 sastojka: vode, šećera i instant kave."
3. Izvorni sadržaj:
"Dok se mlijeko zagrijava, pjenjačom umutite žumanjke i šećer te im dodajte škrobno brašno, mrvicu mlijeka, gustin i sve dobro promiješajte pazeći da u smjesi nema grudvica."
Novi sadržaj:
"Mlijeko zakuhajte sa laganoj vatrici. Žumanjke umutite sa šećerom pa dodajte malo mlijeka, brašno i gustin dok se ne poveže u kompaktnu smjesu."
Kod ovakve tehnike korištenja originala kao inspiracije trebate biti virtuoz s riječima, kreativan u pisanju i dobar poznavatelj riječi hrvatskog jezika. Kod korištenja jednog ili više drugih izvornih sadržaja poželjno je, ali ne i obavezno navesti izvor.