Crkva je u Katekizmu katoličke crkve ispisala istine o kršćanskoj vjeri kojih se treba pridržavati i koji su u skladu s crkvenim naukom. U Katekizmu katoličke crkve objašnjenja je osnovna istina kršćanske vjere te se njime ona želi prenijeti iz generacije u generaciju. Među tim je istinama i objašnjenjima zašto crkva nešto zahtjeva na određen način, propisano i kako se dolazi do sakramenata, ali i kako se i tko njima može pristupiti.
Budući da su sakramenti dio katoličke Crkve kojima je Isus kao čovjek ostao trajno povezan sa svojim narodom, prema njima se treba odnositi s poštovanjem i moraju postojati određeni uvjeti o tome tko će moći primiti koji sakrament. Katekizam o sakramentima piše ovako:
Čitajući »Katekizam Katoličke Crkve« možemo shvatiti divno jedinstvo Božjeg otajstva, i samog nauma spasenja, kao i središnje mjesto Isusa Krista, Jedinorođenoga Sina Božjega, Očeva poslanika koji je, po Duhu Svetom, postao čovjekom u krilu Blažene Djevice Marije da bude naš Spasitelj. Umrijevši i uskrsnuvši, On je uvijek prisutan svojoj Crkvi, napose u sakramentima; On je izvor vjere, uzor kršćanskoga djelovanja i Učitelj naše molitve.
Tri su sakramenta kršćanske inicijacije (kojima se postaje član katoličke Crkve): krštenje, euharistija (prva pričest) i potvrda. Ostali sakramenti ispovijed, ženidba, ređenje i posljednja pomast, oni su koje možemo, ali i ne moramo primiti kao članovi Crkve.
Crkva s razlogom stavlja niz uvjeta pod kojima netko može primiti sakramente jer osoba koja se odlučuje na primanje sakramenata postaje punopravnim članom katoličke crkve i sprema je svjedočiti vjeru, širiti vjeru i ispovijedati vjeru. Za svakog je pojedinca važno da sakramente primi svojom vlastitom voljom i u svojoj punoj slobodi i sa iskrenom željom za njima jer su jedino na taj način oni važeći i mogu biti upotrijebljeni za ono za što su namijenjeni.
Svaki je od sakramenata poseban i time katolička Crkva ima puno pravo prepisati određene uvjete koje pojedinac mora zadovoljiti kako bi postao punopravni član Crkve i kako bi kao vjernik laik u istoj mogao sudjelovati i djelovati.