Monika Kiris u rubrici Znanost od
promjena rubrike od Znatko

Kako znanstvenici testiraju utjecaj svemirskih putovanja na ljudsko tijelo?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+14 glasa
Eva Benaković od

Kako znanstvenici testiraju utjecaj svemirskih putovanja na ljudsko tijelo?

Nedavno je otvorena nova zgrada u Njemačkoj „Envihab“ u kojoj će znanstvenici testirati utjecaj svemirskih putovanja na ljudsko tijelo. Zgrada je dizajnirana na način da se osjeća kao svemirska stanica, gdje znanstvenici, liječnici i inženjeri mogu simulirati okoliš izvan Zemlje.

"Možemo kontrolirati sve uvjete u okolišu - buku, svjetlo, temperaturu, čak i mješavinu plinova u zraku", kaže Ulrich Limper, kardiolog DLR-ovog Instituta za zrakoplovnu medicinu.

Utjecaji koji se testiraju:

  1. Simulirano bestežinsko stanje

    Izazov će biti ležati u krevetu 60 dana zaredom, kako bi se proučavali učinci dugotrajnog svemirskog leta na ljudsko tijelo. Studije provedene na astronautima pokazale su da nedostatak gravitacije dovodi do gubitka koštane mase i propadanja mišića te uzrokuje nakupljanje tjelesnih tekućina u glavi, čineći je oteklom.

Astronauts have complained the effects of weightlessness feel like a head cold (Credit: Science Photo Library)

  1. Pozicioniranje tijela pod određenim kutovima

    Izazov je astronautima glavu okrenuti ispod ostatka tijela, kako bi provjerili utjecaj gravitacije na ljudsko tijelo. Budući da je jedna od svrha studije istražiti načine suzbijanja iscrpljujućih učinaka mikrogravitacije, sudionici će dobiti posebne vježbe kako bi vidjeli učinke na mišićni tonus i zdravlje.

Angling the head down six degrees mimics the effects of weightlessness (Credit: Esa)
+9 glasa
Redakcija od
uređen od Redakcija

Važna uloga Garmin pametnih satova u svemirskoj misiji Polaris Dawn

Članovi posade nosit će satove Garmin fēnix 7 kako bi pomogli znanstvenicima da razumiju kako svemirska putovanja utječu na ljudsko tijelo

Garmin pametni satovi imaju važnu ulogu u ljudskom svemirskom letu Polaris Dawn, s vrlo preciznim zdravstvenim podacima prikupljenim od fēnix 7 avanturističkih satova koji pružaju 24/7 uvid u utjecaj svemirskih putovanja na ljudsko tijelo. 

Istraživači će tijekom misije lansiranja iz rakete SpaceX Falcon 9 u NASA-inom svemirskom centru Kennedy na Floridi koja traje pet dana, neprestano pratiti i prikupljati biometrijske podatke članova posade poput otkucaja srca, pulsne oksimetrije i obrazaca spavanja - sve to sa samo jednim punjenjem baterije. Do lansiranja će doći kasnije u 2023. godini.

Translacijski istraživački institut za Zdravlje u svemiru (TRISH) na Medicinskom fakultetu Baylor podupire zdravstvena i biomedicinska istraživanja na povijesnoj misiji Polaris Dawn, koja će pokušati doseći najvišu Zemljinu orbitu u kojoj su ikad letjeli ljudi i dovršiti prvu komercijalnu svemirsku šetnju

Garmin pametni satovi koristit će se zbog dugog trajanja baterije, robusne izdržljivosti i opsežnog paketa funkcija cjelodnevnog praćenja zdravlja.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

4 odgovora 1.0k 👀
2 odgovora 818 👀
1 odgovor 608 👀
1 odgovor 638 👀
2 odgovora 429 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.2k komentara

1.7k korisnika

...