Vijest o američkom dugu na kreditnim karticama koji premašuje rekordnih 1 bilijun dolara privukla je značajnu pažnju medija. Situacija na prvu zbilja izgleda zabrinjavajuće, s rastućim dugovima i najvišim kamatnim stopama u posljednjih 20 godina, ali gospodarstvo se još uvijek održava stabilnim - barem za sada. Dakle, koliko je stvarna opasnost za američke građane?
Važno je razmotriti strukturu dugova američkih građana:
- 70% je hipotekarnih dugova,
- 9% su auto krediti,
- 9% otpada na studentske kredite,
- 6% su kreditne kartice, a
- 5% je sve ostalo.
Budući da udio duga po kreditnim karticama u ukupnim dugovima nije velik, to ne predstavlja strukturalni problem za američko gospodarstvo. Osim toga, 88% potrošačkih kredita uzeto je u vremenima niskih kamatnih stopa, što znači da su kamatni prihodi građana rasli sporije od ključnih kamatnih stopa.
Također, kada se ukupni iznos duga u drugom tromjesečju 2023. godine (17,06 bilijuna dolara) usporedi s drugim ekonomskim pokazateljima, poput BDP-a i imovine stanovništva, situacija postaje jasnija. Na kraju 2019. godine, dug Amerikanaca po kreditnim karticama iznosio 927 milijardi dolara s američkim BDP-om od 21,8 bilijuna dolara, neto imovinom kućanstva od 110 bilijuna dolara i neto vrijednošću nekretnina od 19,4 bilijuna dolara.
Na kraju drugog kvartala 2023. te su brojke porasle na 1,02 bilijuna dolara, 27 bilijuna dolara, 141 bilijun dolara i 28,7 bilijuna dolara.
Tako se dug povećao za 8%, dok su BDP i imovina stanovništva porasli između 23% i 48%. Kamatni izdaci građana kao postotak dostupnog dohotka ostali su ispod 10%. U usporedbi s globalnom financijskom krizom 2008. godine, tada su ti izdaci premašivali 13%.
U konačnici, ovi podaci ukazuju na to da gospodarstvo raste brže nego što se dugovi na kreditnim karticama povećavaju, što čini situaciju relativno povoljnom.
Ovo sugerira pozitivan trend u bankarskom sektoru za potrošače, pa bi neki investitori mogli razmotriti ulaganje u financijski sektor putem The Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) ETF.
Ovaj fond trguje na nuli od početka godine, što ga čini atraktivnim s obzirom na relativnu vrijednost imovine. Među tvrtkama, Visa (V) i Mastercard (MA) te najveće banke usmjerene na potrošače, poput Bank of America (BAC) i Wells Fargo (WFC), često se ističu kao favoriti sektora, s obzirom na bolju zaštitu njihovih bilanci od kamatnog rizika manjih banaka.
izvor: Timur Turlov, CEO Freedom Finance i osnivač Freedom Finance Europe