Na početku 2024., tržište nekretnina u SAD-u i EU suočava se s rastućom stopom hipotekarnih kredita, što kod stručnjaka izaziva zabrinutost za mogući kolaps tržišta.
Uzrok ove zabrinutosti leži u činjenici da porast kamatnih stopa poskupljuje posuđivanje novca, što smanjuje cjenovnu dostupnost potencijalnim kupcima. Kada hipotekarne stope rastu, povećavaju se i mjesečne uplate bankama, što može dovesti do smanjenja vrijednosti ušteđevine mnogih potencijalnih kupaca i smanjenja potražnje.
Moguć razvoj situacije je neizvjestan. S obzirom na smanjenje broja kupaca, prodavači bi mogli biti prisiljeni smanjiti cijene kako bi privukli kupce. No, to snižavanje cijena može dalje oslabiti potražnju, izazivajući niz negativnih učinaka na tržištu nekretnina.
Porast kamatnih stopa također može dovesti do toga da vlasnici kuća ne mogu više priuštiti otplatu hipoteka, što bi moglo rezultirati klasičnim slučajevima ovrhe ili čak 'short sale'-ovima (koji su česti u SAD-u).
Tržišta nekretnina u SAD-u i EU-u su trenutno u različitim fazama ciklusa. Dok je američko tržište u fazi smanjene potražnje, tržište nekretnina u EU-u je raznoliko, pri čemu neke zemlje bilježe veći rast cijena od drugih. Očekuje se da će rastuće kamatne stope imati značajniji utjecaj na tržište nekretnina u EU-u nego u SAD-u.
Što se tiče budućnosti tržišta nekretnina, povećana nepristupačnost stambenog vlasništva može potaknuti povećanu potražnju za najmom stanova, što bi moglo rezultirati rastom stanarina.
Ključni faktori koji će oblikovati buduće cijene i ozbiljnost eventualnog kolapsa tržišta nekretnina uključuju:
- tempo rasta kamatnih stopa,
- opće stanje gospodarstva i
- dostupnost pristupačnih stambenih opcija.
Važno je naglasiti važnost odgovorne prakse kreditiranja kako bi se osiguralo da stambeno vlasništvo ostane dostupno svima koji to žele.