Domaći kefir dobiva se pomoću kefirnih zrnaca koja služe za fermentaciju. Kultura kefira ili kefirna zrnca po sastavu su mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida te sadrže simbiozu između velikog broja dobrih, mliječno-kiselih bakterija, octenih bakterija i sojeva kvasaca. Zanimljivo je kako zrnca kefira mogu osim kravljeg mlijeka, tj. mlijeka sisavaca, fermentirati i biljna mlijeka, poput soje, riže ili badema. Nakon svake pripreme domaćeg kefira, količina mikroorganizama će se povećavati i rasti pa je danas najpoznatiji način nabave zrnaca upravo preko prijatelja ili poznanika. Ako pak ne poznajete nekog, ostavit ću link na kojem se mogu naručiti ispod teksta. Također sam navela link u kojem možete pogledati video koji će vam objasniti svaki korak.
Način pripreme zaista je jednostavan i ne zahtijeva niti puno vremena, niti posebnu opremu ili uvjete pa stoga zaista ne postoji razlog da kefir ne postane stalna namirnica na Vašem jelovniku. Također, ako zrnca koja ste nabavili održavate zdravima, možete ih doslovno koristiti beskonačno mnogo puta.
Za pripremu je potrebno:
- mlijeko
- kefirna zrnca
- staklenka
Potrebno je mlijeko staviti u staklenku te u njega dodati kulturu kefira. Omjer bi trebao biti jedna jušna žlica zrnaca na pola litre mlijeka, ali nakon što napravite svoj prvi kefir moći ćete procjeniti je li Vam ta količina bila dovoljna. Nakon dodavanja zrnaca, staklenku treba zatvoriti gazom, bez miješanja i ostaviti na temperaturi većoj od 20 stupnjeva (sobnoj), ali ne na izravnom svijetlu. Tako je ostavite otprilike 24 sata, odnosno dok ne primjetite da je mlijeko gušće i blago kisele arome. Zatim isperete zrnca, jedan dio poklonite prijateljima ♡ kako bi i oni mogli napraviti domaći kefir i stavite ih ponovno u mlijeko kako bi nastavili sa proizvodnjom.
https://www.biobio.hr/starter-kulture-za-kefir-proizvod-28103/
Izvor:
https://www.vege.hr/kako-napraviti-domaci-kefir/