Rani početak bavljenja sportskim sadržajima dovodi do boljeg razvoja motorike i zadovoljavanja potrebe za kretanjem. Sport pozitivno utječe na psihološke i zdravstvene aspekte.
Prije nego što dijete krene u školu treba mu ponuditi sportske aktivnosti koje utječu na veći broj dijelova tijela.
Nogomet je jedan od adekvatnih sportova za djecu koji nudi niz prednosti. Osim što djeca upoznaju nove prijatelje i razvijaju svoje komunikacijske vještine, vrijeme ne provode ispred ekrana te uče suradnji, međusobnom poštivanju i gubljenju, kao i pobjeđivanju.
Judo nudi jednaku mogućnost bavljenja za oba spola, a ujedno tjelesna građa ne predstavlja prepreku za treniranje. Pozitivno utječe na psihološku dobrobit na način da se stječu samokontrola, socijalizacija i poštovanje prijatelja i suparnika, a uči se i pridržavanju pravila. Sve sposobnosti steče na judu pružaju osnovu za bavljenje drugim sportovima te doprinose stjecanju bolje slike o sebi. Može biti i ekipni sport koji uči timskom radu, a ujedno svaki pojedinac uči kako riješiti različite prepreke.
Vaterpolo, sport za nešto stariju predškolsku djecu koja su savladala plivanje, izuzetno je zdrav sport, a ujedno zadovoljava prirodne potrebe za igrom. Ako treniranje dovede do značajnog napretka, pruža se prilika za putovanjem i širenjem poznanstva. Redovitim treninzima stječe se radna navika, što je korisno za obavljanje školskih obaveza, ali i u budućnosti zadataka za posao. Iako je ovaj sport nešto zahtjevniji za predškolsku djecu, trudom i upornošću sve je moguće.